Úvod > Co chcete dělat? > Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině
Příroda

Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním okraji Českomoravské vrchoviny mezi městy Chotěboř a Golčův Jeníkov. Pás rulových balvanů (kamenný proud) vznikl mrazovým zvětráváním skalního podkladu ve starších čtvrtohorách.
Jedná se o proud rulových balvanů, který vzhledem připomíná zkamenělou rozbouřenou řeku. Je to typický příklad „kamenného proudu“, jenž se vytvářel z místního skalního materiálu mrazovou destrukcí na svahu mírného sklonu v ledových dobách starších čtvrtohor, kdy ze býval permafrost, tedy trvale zmrzlá půda.

Podobnými procesy jako kamenné proudy vznikají plošně rozsáhlejší kamenná moře na temenech horských hřbetů. Příbuzná jsou rovněž suťová moře, přemístěná gravitací na příkrých svazích. Před několika lety si zajímavého přírodního úkazu povšimli dřevorubci. Po vykácení lesa navíc mechy na slunci odumřely a deště kameny očistily tak, že na jejich povrchu lze pozorovat typické struktury.

Zkamenělá řeka se nachází na modré turistické trase vedoucí z Uhelné Příbrami do obce Nejepín. Kolem ní vede z Uhelné Příbrami dálková modrá značka pokračující převážně lesy do 12 km vzdálené Chotěboře. Krásnou vyhlídku na městys i okolní kraj nabízí skalisko Kobyla nebo taky Kubík (1,5 km jižně) čnící nad les do výšky 535 m.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar v Chotěboři

Pivovar v Chotěboři

Chotěboř, Kraj Vysočina
Penzion U Bambuchů

Penzion U Bambuchů

Libice nad Doubravou, Kraj Vysočina