Úvod > Co chcete dělat? > Zen-Houses – Ateliér a dům Petra Stolína v Liberci
Památky

Zen-Houses – Ateliér a dům Petra Stolína v Liberci

Dům architekta Petra Stolína zhmotňuje jeho představy o individuálním bydlení, v nichž odráží tři dekády své profesní dráhy. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci.
Realizace domu Zen HousesLiberci vyzývá k zamyšlení nad pojmy „norma“ a „očekávání“. Všechny typické představy o bydlení a práci jsou v této budově přehodnoceny a slity dohromady s ohledem na osobní preference obyvatel. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci.
 
Architektura – filozofie domů je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty odddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně i přes vnější šířku domu 3 m, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Obyvatelé mají vzájemný vizuální kontakt i mezi objekty a vnitřní atrium se stává pro ně dalším pokojem. Fasáda má působit jako jemná průsvitná vrstva nechávající tušit hmotu domu.

Konstrukce a technologie – celou konstrukci tvoří výrobní sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlaha a střecha, vložené stropní kontrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy, domy jsou založeny na betonových mikropilotách, fasáda ze sklolaminátu je vynešena na dřevěném roštu, podlahy v provedení průmyslová penízková pryž, vnitřní stěny jsou opatřeny nátěrem a výstup do patra zajišťuje subtilní kovové schodiště.

Provozovatel

PETR STOLÍN ARCHITEKT s.r.o.

Pražská 141/22
Liberec 1
460 01 Liberec
WWW:
www.stolin58.com/
GPS:
50,768231 15,056850
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí