Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Železniční nádraží v Poděbradech
Foto: NPÚ
Památky

Železniční nádraží v Poděbradech

Funkcionalistická stavba z let 1929-1931 byla postavena podle návrhu architekta Vojtěcha Krcha. Dochovala se i s původní výzdobou a dnes patří mezi památkově chráněné objekty.
Historická budova poděbradského nádraží ve stylu prvorepublikového funkcionalismu byla poprvé uvedena do provozu 29. července 1931. Jednalo se o první fukcionalistickou stavbou na českých železnicích, která byla dlouho považována i za nejhezčí nádražní budovu v Československu. Její tvar je inspirován tvarem parní lokomotivy. Konstrukci tvoří cihly a železobeton, hlavní vchod i východ kryje železobetonový přístřešek.

Výpravní budova ČD v Poděbradech svou originalitou a dokonale propracovanou kompozicí s důrazem na přehlednost provozu patří k typologicky významným památkám české moderní architektury 20. století. Ojedinělá funkcionalistická budova nádraží ČD dotváří pozoruhodný, památkově hodnotný architektonický soubor lázeňského města Poděbrady.

Okna zasklená původně čirým sklem, zdobí od 60. let 20. století malby R. Gajdoše. Žánrovým výjevům sklomaleb vévodí na východní straně podobizna krále Jiřího z Poděbrad. Výzdobu interiéru tvoří také kamenná mozaika s městským znakem Poděbrad nad pokladnami a bronzová plastika Elektrifikace železnic od Jana Kodeta.

Na nádraží Poděbrady-Lázně denně zastavuje přibližně 120 vlaků, z toho je polovina dálkových, a odbaví v průměru kolem 2,5 tisíce cestujících.

Provozovatel

České dráhy - stanice Pardubice

náměstí Jana Pernera 217
530 02 Pardubice
Email:
info@cd.cz
WWW:
www.cd.cz
WWW:
https://www.cd.cz...
GPS:
50,032353 15,756298
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Pardubicko
Město:
Pardubice
Tipy na výlet:
Pardubice a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Svatební veletrh Pardubice 2023

Poslední týden v lednu patří už tradičně Svatebnímu veletrhu Pardubice. 28. a 29. ledna 2023, v budově ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí v Pardubicích budou připravena tři patra plná vystavovatelů.
Pardubice, Pardubický kraj

Mikulášský trolejbus v Pardubicích

Jízda historického trolejbusu s Mikulášem, čertem a andělem v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Flermarket Pardubice

Šikovné ruce ze všech koutů na jednom místě! 80 rukodělných tvůrců na jednom místě.
Pardubice, Pardubický kraj

Advent na Zelené bráně

Užijte si nezapomenutelné pohledy z vyhlídky Zelené brány. Potěšíme romantiky, dobrodruhy i bohémy nebo milovníky fotografování a Vánoc.
Pardubice, Pardubický kraj

Automatická kolárna Biketower v Pardubicích

Pro cyklisty je připraveno celkem 118 pozic pro uschování jízdních kol nebo elektrokol všech cenových kategorií. Na jízdním kole je možno ponechat veškeré příslušenství, přilbu i například nákup na nosiči, vzhledem k plně automatickému režimu přichází s kolem do styku pouze jeho majitel.
Pardubice, Pardubický kraj

Socha Jana Pernera v Pardubicích

Sochu významného inženýra a stavitele železničních tratí pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění před pardubickým hlavním nádražím a denně jej tak potkávají lidé pospíchající na vlak.
Pardubice, Pardubický kraj

Úniková hra Hugo Koumes v Pardubicích

Úniková hra neboli escape game je dobrodružství v reálném čase a prostoru.
Pardubice, Pardubický kraj

Venkovní hřiště pro děti v AFI Paláci

Prostorné dětské hřiště hýřící barvami se nyní nachází ve veřejně přístupném parku v zadním traktu AFI Paláce v Pardubicích. Je vybaveno skluzavkou, houpačkou, horolezeckou stěnou, počítadlem a dalšími prvky tak, aby si každý malý návštěvník užil co nejvíce zábavy a pohybu.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Pernštejn v Pardubicích

Pardubický pivovar významným regionálním výrobcem piv značky Pernštejn a speciálního piva Porter. Vzhledem ke stále inovaci výrobního a technologického zařízení se pivovar řadí mezi moderní pivovary.
Pardubice, Pardubický kraj

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Ačkoli téměř každý Čech pije pivo a má ho rád, málokdo ví, jak vlastně vzniká. Nově otevřený minipivovar Arnošt v Pardubicích má tedy za úkol nejen vývoj nových druhů piv a rozšíření produkce pivních speciálů, ale i organizování specializovaných vzdělávacích kurzů.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace U Lva

Menší rodinná restaurace, která se jako jedna z mála v Pardubicích může pyšnit tím, že klientům připravuje svá jídla a tematická degustační menu již více jak dvacet let.
Pardubice, Pardubický kraj

Šneci v peci

Nový podnik v centru Pardubic, který provoněl celou ulici Bratranců Veverkových, nabízí čerstvě pečené sladké šneky v mnoha příchutích a k nim nabízí výběrovou kávu.
Pardubice, Pardubický kraj