Úvod > Co chcete dělat? > Železniční muzeum Sudoměř
Kultura

Železniční muzeum Sudoměř

Železniční muzeum s expozicí o místní dráze Mělník – Mšeno – Dolní Cetno najdete na historickém nádraží z roku 1897, které je stále v provozu. Expozice se nachází nejen v hlavní nádražní budově, ale také pod širým nebem.
Největší zajímavostí muzea je kolekce drezín, šlapacích i motorových. Šlapací drezíny sloužily pouze ke krátkým kontrolním obhlídkám trati, motorové pak zvládaly běžně i třicetikilometrové cesty. V současné době vlastní spolek devět drezín – osm z nich je provozních a jsou součástí expozice. Největší drezína je sovětské výroby, pochází z roku 1967 a je údajně poslední dochovanou drezínou tohoto typu na českém území. Dalším unikátem je nejstarší inspektorská lavicová drezína z roku 1921, na které se mohou návštěvníci svézt. K vidění je i jedinečná traťová kovárna a funkční návěsní zvon.
 
V expozici je dále k vidění sbírka kolejnic, šlapací traťmistrovské kolo, schránka s dnes již nepoužívanými kartonovými jízdenkami, lékárnička z dob rakousko-uherské monarchie nebo nářadí používané pro údržbu dráhy (vrtačka na kolejnice, pilka na řezání kolejnic apod.). Lze nahlédnout do kanceláře přednosty stanice z 20. let minulého století či spustit miniautru funkční železniční dráhy. Zajímavostí je i početná sbírka drážních luceren či zachovalá uniforma i se šavlí, kterou si oblékali přednostové stanice kolem roku 1885. 
 
Sudoměřské nádraží přitahuje také pozornost filmařů. V roce 1997 se zde natáčel seriál Zdivočelá země, o čtyři roky později celovečerní film Únos domů.

Ubytování a restaurace v okolí

Cidérka Lobeč

Cidérka Lobeč

Lobeč, Středočeský kraj
Kemp SK Mšeno

Kemp SK Mšeno

Mšeno, Středočeský kraj
Penzion Jarošovi v Bělé pod Bezdězem

Penzion Jarošovi v Bělé pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem, Středočeský kraj
Pension v Ráji

Pension v Ráji

Mšeno, Středočeský kraj