Úvod > Co chcete dělat? > Zázračná studánka na Křemešníku

Zázračná studánka na Křemešníku

Příroda
Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Voda obsahuje stopy stříbra, které zajišťují její nezávadnost v lahvích. Podle mnoha legend má i lečívé účinky.
Ve studánce pramení periodický pramen, který vyvěrá obvykle před Vánoci nebo na jaře, poté v letních měsících vysychá. Voda obsahuje stopy stříbra, které zajišťují nezávadnost vody v lahvích. Je to prý způsobeno podzemními štolami a tlaky, které zůstaly v kopci po těžbě stříbra. Kvůli své dlouhé trvanlivosti se rozvážela do širokého okolí a také do Terstu a do Boky Kotorské, kde sloužila námořníkům na jejich plavbách. Nad Zázračnou studánkou byla vystavena kaple a začíná zde křížová cesta, stoupající až na vrchol Křemešníku.

Vodě ze studánky jsou přisuzovány také léčivé účinky. Například během období epidemie cholery v českých zemích uprostřed 19. století sem chodily pro vodu desítky tisíc lidí. Další pověst líčí osudy vojáka za třicetileté války, který byl zraněn nedaleko Křemešníku v bitvě. Se svými zraněními došel až ke studánce a omýval si hluboké rány zdejší vodou. Za neobvykle krátkou dobu se mu pak zranění zahojila.
 
Blahodárný účinek stříbra na lidský organismus je znám od nepaměti, ovšem částice rozptýleného stříbra musí být dostatečně malé, aby se vznášely ve vodě bez usazování. Velikost stříbrných shluků musí být v rozměru nanočástic a v koncentracích v tisícinách procent. A právě takový obsah stříbra má voda ze Zlaté studánky na Křemešníku. Mimo Zázračné studánky lze na Křemešníku obdivovat kostel Nejsvětější Trojice, Větrný zámek nebo rozhlednu Pípalka.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 4. 2020