ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZaniklý hrádek Beistein u Číměře
Památky

Zaniklý hrádek Beistein u Číměře

Dřevěný hrádek Beistein stával na vysokém skalním bloku a sloužil pravděpodobně jako ochrana zemské stezky vedoucí z Rakouska k Jindřichově Hradci nebo jako ochranný bod před lapky. Písemné záznamy o hrádku se nedochovaly, podle archeologických průzkumů byla jeho existence určena na 15. století.
Nedaleko obce Číměř se nachází kamenolom. Nad ním je vrch Kamenec s vysokým skalním blokem. Právě zde stával blíže neznámý dřevěný hrádek či strážnice, zřejmě kontrolující zemskou stezku. Historické zprávy o lokalitě bohužel neexistují, archeologicky je její existence kladena do 15. století. Do dnešních dob se po hrádku nezachovaly žádné pozůstatky.

Jedna z historických teorií hovoří o tom, že v založení hradu na Beisteinu je možné spatřit souvislost s aktivitami zdejších lapků (mezi nimiž byl i Jan Žižka), kteří ve službách Bítovských z Lichtenburka na počátku 15. století působili v této oblasti a škodili nejvíce Rožmberkům a jejich majetku. Popravčí kniha pánů z Rožmberka dokonce obsahuje zápis k roku 1409, hovořící o úkrytu zmíněné lapkovské skupiny ve vsi Sedlo, vzdálené od Beisteinu jen necelých 5 kilometrů. Naopak teze, že byl hrádek opěrným bodem lapků se nezdá příliš pravděpodobná, neboť takové dlouhodobější využití zdaleka viditelného skalního útvaru by sotva ušlo pozornosti okolí...

Na Beistein nevede žádná značená cesta, v okolí je pouze cyklostezka 1117 vedoucé z Číměře na Dobrou Vodu.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Provozovatel

Zaniklý hrádek Beistein

vrch Kamenec
378 32 Číměř
WWW:
https://www.hrady...
WWW:
www.srdceceskekan...
GPS:
49,059083 15,093750
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Česká Kanada
Obec:
Číměř
Tipy na výlet:
Číměř a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Kotel Hell 2026

2. Ročník open air festivalu Kotel Hell. Vystoupí kapely Arakain, zakázanÝovoce, Civilní Obrana, Totální nasazení, Brutální Jahoda, Aightball a Náhoda.
Horní Pěna, Jihočeský kraj

Přednáška o planetární obraně

Ve středu 18. února od 18:00 vás zveme do jindřichohradecké Hvězdárny a planetária prof. Františka Nušla na přednášku Petra Scheiricha z Astronomického ústavu Akademie věd, která nese název „DART – zkouška planetární obrany aneb planetka na odstřel“.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jarní prázdniny na Hvězdárně prof. Fr. Nušla 2026

Jarní prázdniny na jindřichohradecké hvězdárně se konají v sobotu 21. 2. 2026, pro všechny malé i velké návštěvníky.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Krásy noční oblohy

Výstava astrofotografií Andrei Fojtíkové a Miroslavy Nečasové představují výběr snímků, které dokumentují nejen hvězdné nebe, souhvězdí či Mléčnou dráhu, ale také noční krajiny zalité měsíčním svitem, světelné úkazy a vzácné astronomické jevy.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Trojmezí 1170 – 1278 – Experimentální rekonstrukce na hradě Landštejně

Rekonstrukce středověkého pěšího a lukostřeleckého turnaje.
Slavonice, Jihočeský kraj

Dravci a sovy na hradě Landštejně

Prohlídka s komentářem sokolníka.
Slavonice, Jihočeský kraj

Prohlídky kostela sv. Jana Křtitele v Pomezí pod Landštejnem

V kostele probíhá výklad o historii kostela i blízkého hradu Landštejna.
Slavonice, Jihočeský kraj

Vystoupení skupiny historického šermu Bravus na Landštejně

Užijte si týden plný humoru a napětí s šermířskou skupinou Bravus, která v druhé polovině července ovládne hradní nádvoří Landštejna.
Slavonice, Jihočeský kraj

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.
Člunek, Jihočeský kraj

Hamerské skály u Hradiště

Hamerské skály jsou přírodní památkou u obce Hradiště
Číměř, Jihočeský kraj

Bikepark Hradiště u Nové Bystřice v České Kanadě

Bikepark v areálu sjezdovky Hradiště nabízí bikerům dvě tratě – jednu pohodovější pro začátečníky a jednu náročnější pro zkušené jezdce. Na výstavbě bikeparku se podílel Alexandr Sidor – vítěz českého poháru ve sjezdu horských kol.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Přírodní park Česká Kanada Audio

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Textilní stezka v Nové Bystřici

Textilní stezka, která vás provede krásnou krajinou, začíná za Novou Bystřicí na silnici směrem k obci Hradiště, kde se poblíž cesty nachází první výkladová tabule. Její délka činí cca 25 km.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Stezka pro vychytralé Grázly

Deset virtuálních truhliček s indiciemi, díky kterým se o nebezpečném loupežníkovi Graselovi dozvíte úplně všechno – ale pozor, možná to nebude úplně tak jednoduché! Je třeba opravdu zapojit hlavu a dobře hledat.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Po stopách Graselova lupu

Osm jednoduchých úkolů, které dětem od 3 do 8 let pomohou přiblížit život v lese. Osm krátkých loupežnických příběhů, díky kterým zjistí, jaký byl Jan Jiří Grasel lotr a lump – a na konci stezky ukrytý bájný poklad, který si prý někde Grasel schoval na horší časy. Dokážete ho najít?
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Zbytky opevnění v Nové Bystřici

Nová Bystřice ležící na pomezí Vitorazska a Dolních Rakous se nachází v mírně zvlněné krajině. Někdy před rokem 1341 byl přičiněním pánů z Landštejna vybudován hrad a s ním související fortifikační systém.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Hostici v Číměři

Rodinný penzion s kavárnou ve stylu První republiky nabízí pohodlné ubytování v příjemném prostředí a elegantní kavárnu ve stylu starých časů, kde tradice a pohoda vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro každého návštěvníka. Rezervujte si svůj pobyt nebo si vychutnejte šálek kávy s domácím desertem.
Číměř, Jihočeský kraj

Wellness penzion Life

Wellness penzion Life se nachází nedaleko Jindřichova Hradce v samém srdci České Kanady. Kromě ubytování nabízí krásné wellness centrum a zázemí pro školení, workshopy či teambuildingy a další akce.
Číměř, Jihočeský kraj

Farma Alpaka

Farma Alpaka se nachází v oblasti České Kanady – kopcovitém přírodním parku jižně od Jindřichova Hradce. Od roku 2007 je postupně budována na ruinách starého statku a rozpadlého teletníku.
Číměř, Jihočeský kraj

Ubytování Anna Bednářová v jižních Čechách

Ubytování v krásné krajině jižních Čech vhodné pro cykloturistiku.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Penzion Albeř 58 v České Kanadě

Hledáte útulné místo v České Kanadě, kde strávit celou dovolenou anebo pár víkendových dní? V Penzionu Albeř 58 se budete cítit jako doma, obklopeni vším komfortem a laskavou péčí jeho majitelky.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Penzion U Dračice Albeř

Penzion U Dračice nabízí ubytování v klidné části obce Albeř v nádherné oblasti České Kanady. V penzionu je 7 pokojů s vlastním sociálním zařízením a televizí. Dále je zde k dispozici úschovnoa kol na pozemku, velká zahrada a parkoviště.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Pivovar Nová Bystřice

Pivovar Nová Bystřice leží ve stejnojmenném městečku, jen pár metrů od jeho centra. Spojuje se zde slad, chmel a vodu z divoké České Kanady ve zlatavý a lahodný mok, který má příjemně hořkou chuť a zlatavou barvu slunce.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Restaurace Golfresort Monachus

Klidné místo s úžasným výhledem.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj