!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zaniklý hrádek Beistein u Číměře
Památky

Zaniklý hrádek Beistein u Číměře

Dřevěný hrádek Beistein stával na vysokém skalním bloku a sloužil pravděpodobně jako ochrana zemské stezky vedoucí z Rakouska k Jindřichově Hradci nebo jako ochranný bod před lapky. Písemné záznamy o hrádku se nedochovaly, podle archeologických průzkumů byla jeho existence určena na 15. století.
Nedaleko obce Číměř se nachází kamenolom. Nad ním je vrch Kamenec s vysokým skalním blokem. Právě zde stával blíže neznámý dřevěný hrádek či strážnice, zřejmě kontrolující zemskou stezku. Historické zprávy o lokalitě bohužel neexistují, archeologicky je její existence kladena do 15. století. Do dnešních dob se po hrádku nezachovaly žádné pozůstatky.

Jedna z historických teorií hovoří o tom, že v založení hradu na Beisteinu je možné spatřit souvislost s aktivitami zdejších lapků (mezi nimiž byl i Jan Žižka), kteří ve službách Bítovských z Lichtenburka na počátku 15. století působili v této oblasti a škodili nejvíce Rožmberkům a jejich majetku. Popravčí kniha pánů z Rožmberka dokonce obsahuje zápis k roku 1409, hovořící o úkrytu zmíněné lapkovské skupiny ve vsi Sedlo, vzdálené od Beisteinu jen necelých 5 kilometrů. Naopak teze, že byl hrádek opěrným bodem lapků se nezdá příliš pravděpodobná, neboť takové dlouhodobější využití zdaleka viditelného skalního útvaru by sotva ušlo pozornosti okolí...

Na Beistein nevede žádná značená cesta, v okolí je pouze cyklostezka 1117 vedoucé z Číměře na Dobrou Vodu.
Zobrazit více

Provozovatel

Zaniklý hrádek Beistein

vrch Kamenec
378 32 Číměř
WWW:
https://www.hrady...
WWW:
www.srdceceskekan...
GPS:
49,059083 15,093750
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
27.8.
Hradozámecká noc na hradě Landštejně

Hradozámecká noc na hradě Landštejně

Slavonice, Jižní Čechy
9.7.
Strašidlo canterwillské na zámku Jindřichův Hradec

Strašidlo canterwillské na zámku Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Farma Alpaka

Farma Alpaka

Číměř, Jižní Čechy
Penzion U Dračice Albeř

Penzion U Dračice Albeř

Nová Bystřice, Jižní Čechy