Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zaniklý hrádek Beistein u Číměře
Památky

Zaniklý hrádek Beistein u Číměře

Dřevěný hrádek Beistein stával na vysokém skalním bloku a sloužil pravděpodobně jako ochrana zemské stezky vedoucí z Rakouska k Jindřichově Hradci nebo jako ochranný bod před lapky. Písemné záznamy o hrádku se nedochovaly, podle archeologických průzkumů byla jeho existence určena na 15. století.
Nedaleko obce Číměř se nachází kamenolom. Nad ním je vrch Kamenec s vysokým skalním blokem. Právě zde stával blíže neznámý dřevěný hrádek či strážnice, zřejmě kontrolující zemskou stezku. Historické zprávy o lokalitě bohužel neexistují, archeologicky je její existence kladena do 15. století. Do dnešních dob se po hrádku nezachovaly žádné pozůstatky.

Jedna z historických teorií hovoří o tom, že v založení hradu na Beisteinu je možné spatřit souvislost s aktivitami zdejších lapků (mezi nimiž byl i Jan Žižka), kteří ve službách Bítovských z Lichtenburka na počátku 15. století působili v této oblasti a škodili nejvíce Rožmberkům a jejich majetku. Popravčí kniha pánů z Rožmberka dokonce obsahuje zápis k roku 1409, hovořící o úkrytu zmíněné lapkovské skupiny ve vsi Sedlo, vzdálené od Beisteinu jen necelých 5 kilometrů. Naopak teze, že byl hrádek opěrným bodem lapků se nezdá příliš pravděpodobná, neboť takové dlouhodobější využití zdaleka viditelného skalního útvaru by sotva ušlo pozornosti okolí...

Na Beistein nevede žádná značená cesta, v okolí je pouze cyklostezka 1117 vedoucé z Číměře na Dobrou Vodu.

Provozovatel

Zaniklý hrádek Beistein

vrch Kamenec
378 32 Číměř
WWW:
https://www.hrady...
WWW:
www.srdceceskekan...
GPS:
49,059083 15,093750
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Česká Kanada
Tipy na výlet:
Číměř a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Landštejn zve na koncert

Tradiční vystoupení kapely hrající tarditional country a bluegrass.
Slavonice, Jihočeský kraj

Mezinárodní noc pro netopýry na Landštejně

Mezinárodní noc netopýrů na hradě Landštejně.
Slavonice, Jihočeský kraj

Mezinárodní den památek a historických sídel na Landštejně

Prohlídku zahájíme návštěvou dvou landštejnských sklepů.
Slavonice, Jihočeský kraj

Hrad Landštejn obsadí Páni z Hradce

SHŠ Páni z Hradce předvede umění středověkých mistrů řemeslníků.
Slavonice, Jihočeský kraj

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.
Člunek, Jihočeský kraj

Hamerské skály u Hradiště

Hamerské skály jsou přírodní památkou u obce Hradiště
Číměř, Jihočeský kraj

Bikepark Hradiště u Nové Bystřice v České Kanadě

Bikepark v areálu sjezdovky Hradiště nabízí bikerům dvě tratě – jednu pohodovější pro začátečníky a jednu náročnější pro zkušené jezdce. Na výstavbě bikeparku se podílel Alexandr Sidor – vítěz českého poháru ve sjezdu horských kol.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Koně U Velkého jezdce

Nabízíme vyjížďky do přírody, základní kurzy s koňmi pro začátečníky i pokročilé jezdce, a dvou- či vícedenní putování do nádherné přírody České Kanady na jihu Čech.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farma Alpaka

Farma Alpaka se nachází v oblasti České Kanady – kopcovitém přírodním parku jižně od Jindřichova Hradce. Od roku 2007 je postupně budována na ruinách starého statku a rozpadlého teletníku.
Číměř, Jihočeský kraj

Ubytování Anna Bednářová v jižních Čechách

Ubytování v krásné krajině jižních Čech vhodné pro cykloturistiku.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Penzion Albeř 58 v České Kanadě

Hledáte útulné místo v České Kanadě, kde strávit celou dovolenou anebo pár víkendových dní? V Penzionu Albeř 58 se budete cítit jako doma, obklopeni vším komfortem a laskavou péčí jeho majitelky.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Penzion U Dračice Albeř

Penzion U Dračice nabízí ubytování v klidné části obce Albeř v nádherné oblasti České Kanady. V penzionu je 7 pokojů s vlastním sociálním zařízením a televizí. Dále je zde k dispozici úschovnoa kol na pozemku, velká zahrada a parkoviště.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj