Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Žáky
Památky

Zámek Žáky

Zámek Žáky patřil k oblíbenému letovisku rodiny Auerspergů. V tuto chvíli je nejohroženější památkou Středočeského kraje. V objektu je vyprojektován minipivovar Auerersperg. Ochutnejte výborné řemeslné pivo a staňte se svědky postupující rekonstrukce zámečku.
Obec Žáky byla založena okolo roku 1142 knížetem Vladislavem II. Zámeček č.p. 3 je součástí zámeckého areálu Žáky, který je nemovitou památkou . Jedná se o rozsáhlý areál,  soubor renesančních, pozdně barokních staveb. Zámeček leží na samostatné parcele, byl postaven v r. 1803. Budova zámečku je nejen významným urbanistickým prvkem, ale zároveň představuje doklad stavebně – historického vývoje probíhajícího od 16. až do 20 století. Zámeček představoval obytně reprezentativní stavbu klasicistního původu, ve které však ještě nalezneme prvky baroka a to zejména v půdoryse, v kompozici rozmístění oken a pod.

Zámeček nechal vystavět hrabě  Adolf Potting, Pöttingové z Persingu jsou  starý  šlechtický rod připomínaný již ve 13. století., členové rodu zastávali vysoké posty v politice i církvi. V Čechách nechali postavit několik barokních zámků,.  Z majetku rodu Pottingů, který zastával významné funkce v  českém království,  je Žacký zámeček v současné době jedna z mála dochovaných památek. Nejslavnější stavba Pottingů,  Břevnovská stavba Petinka je zcela zdevastována.

Roku 1830 zámeček kupuje majitelka Žlebů Gabriela Auersperková, rozená z Lobkovic a připojuje zámeček ke Žlebskému panství. V majetku Auersperků zůstal zámek až do první pozemkové reformy v roce 1924, Od roku 1948   zámeček  postupně chátral, čelil rabování a zásadním devastacím . Zámeček je na seznamu nejohroženějších památek Středočeského kraje.

Od poloviny roku 2016  probíhají  na zámku záchranné práce. Otevřeno je každý pátek od 14 hodin a v sobotu od 14 hodin.  Ochutnat můžete řemeslné pivo Auerseprg. 
 
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Grand v Čáslavi

Hotel Grand v Čáslavi

Čáslav, Střední Čechy
K&K American bistro

K&K American bistro

Čáslav, Střední Čechy
Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Kutná Hora, Střední Čechy