Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Valdštejnů v Litvínově
Zámek Valdštejnů v Litvínově
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám v Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný park.
Zámek byl podlouhá léta zpřístupněn pouze omezeně pro potřeby svatebních obřadů a při konání městských akcí. Roku 2013 došlo ke zpřístupněn zámeckého nádvoří, které propojilo zámecký park s centrem města. Na nádvoří zámku jsou umístěny čtyři opukové renesanční náhrobky pánů z Jahnu ze 16. století, které patří k nejstarším dochovaným památkám v Litvínově (z let 1542, 1558, 1566 a 1571) a městu je zapůjčilo Oblastní muzeum v Mostě.

Celý areál zámku se pro širokou veřejnost otevřel 14. února 2015. Interiéry zámku byly oživeny nejen kulturními akcemi, ale také novými expozicemi. První z nich je již zmíněný Srdceráj, který bude možné navšívit již teď. V průběhu února a března se bude dokončovat expozice Stanislava Hanzíka a stálá výstava filmové techniky s unikátní sbírkou exponátů Miloše Štěpána z oboru filmu a filmové techniky od doby začátků kinematografie až po současnost. Na konci roku by měla k těmto expozicím přibýt další výstava s názvem Vánoce po celý rok. V zámku bude působit také Informační a turistická služba.
 

Z historie zámku

Za Jana Josefa Valdštejna stál na místě bývalé tvrze již před rokem 1727 panský dům, jehož stavitelem byl Giovanni Domenico Canevalle. Do podoby dnešního barokního zámku jej nechal přestavět František Josef Jiří v letech 1732-1743. Charakteristický vzhled mu vtiskl architekt František Maxmilián Kaňka.

Po zrušení zámecké zahrady byl v roce 1878 založen zámecký park v anglickém stylu o rozloze osmi hektarů. Park je vhodným místem k odpočinku, ale i k pořádání prvomájové Valdštejnské slavnosti. Od konce 19. století byl zámek využíván pro hospodářské účely, od roku 1964 zde bylo zřízeno muzeum.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Elixír

Restaurace Elixír

Litvínov, Ústecký kraj
Hotel Emeran

Hotel Emeran

Klíny, Ústecký kraj
Penzion Studánka

Penzion Studánka

Klíny, Ústecký kraj
AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Ústecký kraj