Úvod > Co chcete dělat? > Zámek v Načeradci se zámeckou zahradou
Památky

Zámek v Načeradci se zámeckou zahradou

Areál zámku s parkem a ohradní zdí. Ústřední jednokřídlá zámecká budova s mansardovou střechou na obdélném půdorysu, delší stranou přisazenou k hraně náměstí. Pozdně barokní stavba z 30. let 18. stol. Z té doby i navazující anglický park s ohradní zdí.
Dlouho v Načeradci existovala nevyhovující tvrz, přestože se jednalo o poměrně rozsáhlé panství o sedmnácti vesnicích. Nový zámek vznikl až za Františka Josefa ze Stahrembergu v roce 1734 na místě několika měšťanských domů na náměstí. Původně vrcholně barokní stavba se zachovala dodnes, s drobnějšími změnami hlavně v interiérech.

V roce 1925 zámek získala Družina válečných poškozenců, která v budově zřídila dětský domov. Dále v něm byla internátní škola nebo dětský výchovný ústav. Z původních prvků se zachovalo pouze točité schodiště, historické klenby a zábradlí z 18. století. Od roku 2015 do 2019 byl objekt nevyužíván, dnes má zámek nového majitele. Zámek je v soukromém vlastnictví rodiny částečně pocházející z načeradeckého kraje. Filozofií současných majitelů je obnovení zámecké historie a podpoření kulturního dědictví České republiky.

Za zámkem se nachází anglický park. Na ten pak navazuje ještě ovocný sad se zahradnictvím, skleníky a malým domkem, který dřív sloužil personálu. V sadu rostou jabloně, hrušně, švestky nebo ořešáky. Zámecká zahrada v Načeradci se otevřela v srpnu 2021 pro veřejnost. Nadále probíhá rekonstrukce zámku, kde by v budoucnosti mělo vzniknout ubytovací zařízení a restaurace.
 

Provozovatel

Zámek Načeradec

Zámecké náměstí 1
257 08 Načeradec
Tel.:
+420 602 251 237
Email:
info@zameknacerad...
WWW:
https://zameknace...
GPS:
49,610084 14,906515
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Zámek Načeradec

Zámek Načeradec

Načeradec, Středočeský kraj
Experimentalní zahrada pod Blaníkem

Experimentalní zahrada pod Blaníkem

Načeradec, Středočeský kraj
Přírodní rezervace Malý Blaník

Přírodní rezervace Malý Blaník

Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Hrnčíře

Penzion Hrnčíře

Vilice, Jihočeský kraj
BioFarma Dolejší Mlýn

BioFarma Dolejší Mlýn

Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj
Hotel Vorlina Vlašim

Hotel Vorlina Vlašim

Vlašim, Středočeský kraj