Úvod > Co chcete dělat? > Zámek v Měšicích nedaleko Prahy
Památky

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Zámek je trvale pro veřejnost uzavřen. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.
Historie zámku
Měšický zámek
byl postaven v letech 1767 – 1775 místo renesanční tvrze pro František Aantoník Nostice podle plánů architekta Hoffeneckera. Zajímavostí sídla je, že zde byl v roce 1775 instalován první bleskosvod v Čechách dr. J. T. Klinkošem.
 
Architektura a interiér zámku
Zámek představuje jednu z nejzajímavějších pozdněbarokních realizací v Čechách. K nejcennějším místnostem se řadí sál v prvním poschodí, vyzdobený malbami J. Hagera a zámecká kaple, která je vyzdobená freskami s biblickými náměty od Ambrozziho. Prachnerův barokní oltář běžného typu nese obraz sv. Alžběty rovněž od Ambrozziho. Z kaple se dodnes zachovaly pouze fragmenty. V západním křídle zámku bývalo kdysi zámecké divadlo. Zámek také obklopovala francouzská zahrada přecházející v anglický park, kdysi jeden z nejkrásnějších v Čechách.
 
Po smrti F. A. Nostice zámek a přilehlé pozemky zůstaly i nadále ve vlastnictví jeho potomků a to až do roku 1945, kdy byl zámek zkonfiskován a upraven pro potřeby zdravotnictví. Zdejší zámecká knihovna s mnoha spisy světové literatury byla zničena. V zámku sídlila nejdříve Slovanská kolej, poté politická škola pro odboráře a následně nemocnice. Dnes je zámek v majetku obce Měšice a slouží potřebám nestátního zdravotnického zařízení. Nově také slouží obyvatelům Měšic jako rekonstruovaná tělocvična. Pokud se budete chtít trochu odreagovat, doporučujeme navštívit místní jezdeckou školičku Pony Park.
 
Pro zajímavost
V letech 1776 – 1785 pobýval na zámku samotný Josef Dobrovský, který zde působil jako vychovatel rodiny Nosticů. Prostředí zámku a tehdejší interiér nemocnice inspiroval tvůrce filmu natolik, že se rozhodli vytvořit film z nemocničního prostředí, který přibližoval divákům, jak se provádějí náročné operace srdce. Film nese název Pět mužů a jedno srdce z roku 1971. A do třetice všeho dobrého a zlého, proslulý pražský královský hodinář Sebastian Londensperger z 18. století na zámek instaloval velký hodinový stroj, který je funguje dodnes.

Rokokovou budovu zámku zdobí nejstarší dochovaný hromosvod u nás.

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Statek Líbeznice

Bistro Statek Líbeznice

Líbeznice, Středočeský kraj
Na pekárně

Na pekárně

Čakovičky, Středočeský kraj
Cukrárna Buchalovi

Cukrárna Buchalovi

Praha 9, Praha