Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Svinaře
Památky

Zámek Svinaře

Barokní zámek Svinaře dlouhé roky chátral, ale dnes se díky svým majitelům probouzí opět k životu. Areál zámku i přes probíhající rekonstrukci nabízí zajímavé interiéry a nádherný zámecký park pro vaše významné životní okamžiky, odpočinek, výlet i kulturní zážitky.
Na místě zámku Svinaře stávala tvrz ze 14. století. Tvrz sloužila majitelům do počátku 16. století, kdy přestala být využívána. V roce 1766 zde nechal Antonín Maschek z Maasburgu vystavět zámek a rozlehlou zahradu s parkem. Od roku 1940 byl zámek majetkem státní policie, o deset let později připadl Cementárnám v Berouně. Přes značnou zchátralost byl v roce 1965 zařazen mezi kulturní památky České republiky.a v roce 1990 byl převeden na soukromou společnost. Zdevastovaný zámek v roce 2003 zakoupil Jiří Nosek ze Svinař, který jej postupně rekonstruje.

Rod Nosků přišel do Svinař během třicetileté války kolem roku 1635. Prvním z rodu Nosků, který zde působil, byl Tomáš Nosek ze Svinař, jenž byl ve své době i místním rychtářem. Následně na to 11 generací rodu Nosek hospodařilo na pozemcích a jejich statku ve Svinařích, kde se dnes nachází rodinná jahodová farma. Zámek, statek i jahodovou farmu najdete hned na příjezdu do obce Svinaře, v její severní části.

Zámecký areál se nachází na severním okraji obce Svinaře, která leží zhruba 30 km jihozápadně od Prahy, 15 km od okresního města Berouna a 7 km od Karlštejna. Do rozsáhlého areálu patří sýpka, obytný dům I., hospodářská budova, chlévy, stodola, lihovar a obytný dům II. Mezi těmito budovami je dvůr – nádvoří a v západní a severozápadní části přilehlý zámecký park s kamenným mostem. V interiérech zámku najdete řadu zajímavostí, mimo jiné také ruční jídelní výtah.


Zámecká restaurace

Přijďte ochutnat výbornou francouzskou a mezinárodní kuchyni v podání zdejšího francouzského šéfkuchaře.
Rodině Noskových záleží na hostech záleží, a proto je zajímavá francouzská a mezinárodní kuchyně především založená na čerstvosti a kvalitě. Proto si již většinu pokrmů vyrábí sami přímo na zámku. Přejí si totiž, abyste se v zámecké restauraci restauraci cítili jako doma a rádi se sem znovu vraceli.
 

Svatby a další oslavy

Netlačte se v zaplněných fádních obřadních místnostech a nečekejte, až na vás přijde řada v tradičních místech pro svatby. Nenechte se omezovat velikosti restaurace a místa pro vaši svatební party. Barokní zámek a nádherný zámecký park bude během vaší svatby patřit jen a jen vám.

Největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém

Muzeum betlémů Karlštejn ukrývá raritní betlém – na půdě si můžete prohlédnout loutkový Královský betlém. Mechanický betlém ukazuje 46 historických postav v dobovém odění. Poznáte zde např. Karla IV., Mistra Theodorika. Rudolfa II. nebo T. G. Masryka. Úchvatná je také scéna s rytířským soubojem.
Karlštejn, Středočeský kraj

Advent na Karlštejně

Vánoční atmosféru a tradice připomene adventní výzdoba hradu.
Karlštejn, Středočeský kraj

Česká mše vánoční – J. J. Ryba na Karlštejn

Tradiční mše vánoční Jana Jakuba Ryby zazní v Rytířském sále Císařského paláce hradu Karlštejn. První termín je v 17:00 hodin, podruhé zazní Česká mše vánoční ztichlým hradem v 19:00 hodin.
Karlštejn, Středočeský kraj

Mikulášské prohlídky mníšeckého zámku

Na zámku se objeví andělé, Mikuláš a čerti. Děti ať si přinesou dobrou náladu, důvtip, případně koledu nebo básničku, ale žádné obavy.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Rodinná hrobka Daubků v Litni

Hrobka rodiny Daubkovy v lesíku na východním okraji obce Liten je dílem architekta Antonína Wiehla z roku 1888.
Liteň, Středočeský kraj

Golf Resort Karlštejn – hřiště zasazené do malebné krajiny

Zalesněná kopcovitá krajina s vápencovými skalami, bohatou faunou i flórou je oázou klidu a pohody, a přitom jen 45 minut jízdy z centra české metropole.
Liteň, Středočeský kraj

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni

Muzeum se nachází v nově vybudovaných prostorách památné fary u kostela sv. Petra a Pavla, kde jsou umístěny stálé expozice Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha.
Liteň, Středočeský kraj

Naučná stezka Liteň

Naučná stezka Liteň byla instalována v roce 2013 Atelierem Svatopluk, obecně prospěšnou společností, jejímž zakladatelem je městys Liteň.
Liteň, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Minipivovar Bobr, který se nachází v obci Zadní Třebaň, vaří jak tradiční české pivo plzeňského typu, světlý a polotmavý ležák, tak příležitostně polotmavý speciál či svrchně kvašený světlý.
Zadní Třebaň, Středočeský kraj

Restaurace v Romantickém Hotelu Mlýn

Rybí restaurace s překrásným výhledem a jedinečným umístění v krásné a romantické přírodě u jezu řeky Berounky pod hradem Karlštejn, a to pouhých 25 km od Prahy a 15 km z Berouna.
Karlštejn, Středočeský kraj

Taverna U Ezopa v Karlštejně

Taverna U Ezopa je moderní restaurace, kde si na své přijdou milovníci klasické italské pizzy, ale i různých typů burgrů dle speciálních receptur. Restaurace se nachází pod středověkým hradem Karlštejn pouhých 25 kilometrů od Prahy a dosažitelná je pohodlně vlakem z Hlavního nádraží za 30 minut.
Karlštejn, Středočeský kraj

Pivovar Řevnice

Pečlivě ošetřené pivo a poctivá česká klasika na talíři. Otevřeno máme denně, neděle až čtvrtek od 11 do 22 hodin, pátek a sobota od 11 do 23.
Řevnice, Středočeský kraj