Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Slavín v Tupadlech
Památky

Zámek Slavín v Tupadlech

Zámek Slavín s rozhlednou nad obcí Tupadly měl sloužit jako památník národních hrdinů jak ze slovanské mytologie, tak z historie a kultury.
Osmiboký centrální areál s halou národních hrdinů a s rozhlednou v maurském slohu navrhl roku 1837 bavorský malíř architektury Wilhelm Gail. Objekt byl postaven v roce 1840 v místě původní tvrze Kostelec zničené během třicetileté války. Slavín byl součástí Liběchovského panství, které vlastnil podnikatel Antonín Veith.

Veith původně plánoval po vzoru řezenské Walhally a mnichovského i pařížského Pantheonu výstavbu rozsáhlého stavebního komplexu se dvěma nebo čtyřmi věžemi, avšak kvůli nedostatku financí stačil postavit pouze část areálu s jednou věží.

Po konzultacích s českými obrozenci, především s historikem Františkem Palackým a básníkem Františkem Matoušem Klácelem, vybral 24 významných osobností české minulosti, jejichž sochařské ztvárnění zadal mnichovskému ateliéru Ludwiga Schwanthalera. Ten stihl vytvořit osm hliněných návrhů (Kněžna Libuše, Přemysl Oráč, Král Vladislav I., Král Přemysl Otakar II., Arnošt z Pardubic, královna Eliška Přemyslovna, Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic…). Tyto sochy byly v letech 1848–1867 odlity do bronzu, celý koncept však nebyl nikdy realizován, protože Veith se zadlužil a zemřel. Dědicové v projektu nepokračovali. Osm soch bylo předáno Národnímu muzeu v Praze a jsou tam vystaveny ve vestibulu a na schodišti historické budovy.

V roce 1989 byl objekt zprivatizován a jeho vlastníkem se stalo buddhistické sdružení Samadhi, které ho využívá jako meditační centrum.

Provozovatel

Buddhistické meditační centrum Samadhi

Tupadly 82
277 21 Tupadly
WWW:
www.facebook.com/...
WWW:
www.obec-tupadly.cz
GPS:
50,445587 14,476440
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Předvánoční řemeslný jarmark v Mělníku

Tradiční jarmark s ukázkou řemesel a dílničkami pro děti ve všech prostorech Regionálního muzea Mělník.
Mělník, Středočeský kraj

Historické betlémy, ozdoby a dárky

Výstava vyřezávaných a ručně malovaných betlémů z let 1840–1940 doplněná o historické vánoční ozdoby a dekorace ve velkém sále Regionálního muzea Mělník.
Mělník, Středočeský kraj

Mělnická jizerská padesátka

Nenechte si ujít Mělnickou jizerskou padesátku, která se koná 18. června na Náměstí Míru. Kdo se umí zasmát nejen druhým, ale třeba i sám sobě, neměl by v uvedenou dobu na uvedeném místě rozhodně chybět!
Mělník, Středočeský kraj

Zimní prohlídky zámku Mělník

Dominantou Mělníka je zámek a od zámku je nádherný pohled na soutok Labe a Vltavy, posvátnou horu Říp i vinice svaté Ludmily.
Mělník, Středočeský kraj

Rozhledna Slavín v Tupadlech

Třicetimetrová kamenná věž s bohatě zdobeným ochozem z roku 1840, byla v roce 1873 zpřístupněna jako rozhledna. Nachází se v areálu zámku Slavín v Tupadlech.
Tupadly, Středočeský kraj

Kurzy uměleckého štukatérství v Jablonném v Podještědí

Vyzkoušejte si práci uměleckého štukatéra! Všechny kurzy probíhají v plně vybavené štukatérské dílně se zázemím pro teoretikou výuku a odpočinek, včetně WiFi. Výuku vede zkušený umělecký štukatér s více jak 30 letou každodenní praxí.
Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.
Želízy, Středočeský kraj

Skalní reliéf hlava Sfingy u Želíz

Skalní reliéf s hlavou Sfingy najdete nedaleko obce Želízy na Kokořínsku. Původně se prý jednalo o reliéf císaře Františka Josefa I., který byl po roce 1918 upraven do podoby Sfingy.
Želízy, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kvelb u Čerta ve Vidimi

Samoobslužný Kvelb na Kokořínsku se nachází v prostorách historického sklepení ve Vidimi. Sází na poctivost zákazníků a bez jakékoli obsluhy poskytuje širokou nabídku nápojů a slaných i sladkých pochutin, včetně několika druhů zmrzlin.
Vidim, Středočeský kraj

Nostalgická myš v Šemanovicích

Nostalgická myš v Šemanovicích není jen restaurace. Je to kulturní stánek, který divadelním fundusem Semaforu vybavil Jiří Suchý se svým bratrem Ondřejem. V útulném prostředí se konají výstavy, koncerty a divadelní představení.
Kokořín, Středočeský kraj

Restaurace Pobuda

Navštívili jste hrad, ubytovali se v hotelu, kempu, na chatě, ve skalách nebo jen jedete kolem? Zavítejte do restaurace Pobuda přímo pod hradem Kokořín, kde je radost posedět.
Kokořín, Středočeský kraj

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospůdka s tradicí a dobrým pivem. To je Hospoda u Grobiána v Kokoříně.
Kokořín, Středočeský kraj