Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Skrytín u Děčína
Památky

Zámek Skrytín u Děčína

Zámek Skrytín se nachází mezi Děčínem a Ústí nad Labem nedaleko obce Dobkovice. Zchátralou stavbu bývalého lesního sídla Ludwiga Wolfruma nyní zachraňuje podnikatel Martin Hausenblas, který objekt přestavuje na místo k bydlení a také k setkávání veřejnosti.
Zámek Skrytín kdysi býval venkovským lesním sídlem průmyslníka Ludwiga Wolfruma. Po roce 1989 měla ale působivá stavba z konce 19. století pohnutý osud. Prošla divokou privatizací, několikrát měnila majitele, ale žádný z nich se o zámeček nestaral.

Objekt stojí na místě osady Skrzytyn dokladované už roku 1384, která byla do roku 1511 v držení děčínských Vartenberků. Později se tu vystřídali další majitelé včetně Thun-Hohensteinů. Před rokem 1930 ho získal podnikatelský rod Wolfrumů. Po válce připadl Státnímu statku Zvoleněves, jeden čas tu byl dokonce i pionýrský tábor. Po roce 1989 chátral a lidé ho rozkrádali na stavební materiál.

V roce 2010 koupil ruiny podnikatel Martin Hausenblas a několik let trvalo, než se mu podařilo vyčistit zámeček a přilehlé pozemky od černých skládek, vraků aut, náletových dřevin. Od roku 2015 objekt přestavuje na energeticky pasivní a soběstačný dům. Bude sloužit jeho rodině, kromě toho však také i jako místo setkávání. Jeho záměrem je vytvořit místo, kde se mohou lidé zastavit, kde mohou zpomalit a zklidnit se a současně se potkat s jinými inspirativními lidmi. Místo, které kultivuje okolí.

Provozovatel

Zámeček Skrytín

Skrytín
407 03 Dobkovice
Tel.:
+420 608 608 100
Email:
zamecek-skrytin@e...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.zamecek-skryt...
GPS:
50,695070 14,190734
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

Snížená cena: zdarma

Rodinné vstupné: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Farma U sluníček Heřmanov

Farma U sluníček Heřmanov

Děčín, Ústecký kraj
Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Velké Březno, Ústecký kraj
Restaurace Nautilus v Děčíně

Restaurace Nautilus v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj