Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Radčice
Památky

Zámek Radčice

Zámeček postavený v roce 1908 staviteli Josefem a Václavem Páskovými. Nechala jej postavit rodina Lobkowiczů na skalním masívu dnes nazývaném Čertova kazatelna a stal se rodištěm Jaroslava Lobkowicze st. (*1910).
Původně snad v těchto místech stával dvůr plzeňských dominikánů. Později zde stával barokní hospodářský dvůr se zděnou obytnou budovou, stájemi a ovčínem.

V roce 1888 bylo staré hospodářské sídlo zbořeno. V roce 1908 si nechala na skalním pískovcovém masívu nazvaném Čertova kazatelna rodina Lobkowiczů postavit zámeček – novogotickou vilu staviteli Josefem a Václavem Páskovými. Jedná se téměř o čtvercovou patrovou budovu s dvojicí válcových nárožních věží. Vila připomíná zámek Konopiště, kde se narodil roku 1877 děd dnešního křimického knížete. U vily sloužila také oblíbená výletní restaurace Na Zámečku. Na konci rokle severně od Zámečku v roce 1914 bylo vybudováno Divadlo v přírodě „Na zámečku“. Hlediště mělo 245 řad o 6 163 sedadlech. V roce 1923 bylo divadlo pro zchátralost zbořeno. V období socialismu vila sloužila jako domov důchodců. Dnes je zámeček využíván Soukromou střední uměleckoprůmyslovou školou. Pro veřejnost je zámeček nepřístupný.

Při silnici z Plzně do Města Touškova, vedoucí údolím řeky Mže, asi 1 km před Radčicemi, stojí na skalním masívu nazvaném Čertova kazatelna nevelký zámeček, který je pro veřejnost nepřístupný, ale od řeky Mže je jižní strana zámku dobře viditelná.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Delish

Delish

Plzeň, Plzeňský kraj