Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Petrkov u Havlíčkova Brodu
Památky

Zámek Petrkov u Havlíčkova Brodu

Zámek v Petrkově u Havlíčkova Brodu je místem, kde žil básník a grafik Bohuslav Reynek. V budově sídlí Památník národního písemnictví, který zde plánuje vytvořit Česko-francouzské centrum. Hlavním cílem je vytvořit živé místo pro setkávání.
Jednopatrová budova zámečku, postavená ve 2. polovině 18. století na místě dřívějšího svobodného dvora, tvoří se zahradou a hospodářským zázemím menší areál. Původně se patrně jednalo o středověkou tvrz. V roce 1540 je doložen písemnými prameny svobodný dvůr v držení Ondřeje Petrkovského z Petrkova. Okolo roku 1660, již ve vlastnictví Jindřicha Bošinského, celý dvůr vyhořel. Současná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. Při výstavbě byly využity i některé starší prvky, zejména kamenné zdivo. Menšími úpravami prošel zámeček v 19. a následně i v první polovině 20. století.

Zámeček se do současnosti zachoval ve výjimečně nedotčené podobě. V objektu se dochovalo značné množství autentických stavebních prvků (zdivo, barokní typ kamenného ostění, klenby ve sklepě, konstrukce krovu) a detailů (výplně dveřních a okenních otvorů, dveřní závěsy, krabicové zámky, kliky a klíčové štítky). Od prosince roku 2009 je zámeček památkově chráněn coby kulturní památka České republiky. Do správy PNP byl zámeček svěřen v roce 2020.

K domu je možno dojít asi za 15 minut od vlakové zastávky Petrkov, která leží na trati Humpolec-Havlíčkův Brod. Ve všední dny přímo do obce přijíždí autobus a pro pěší turistiku je možno využít spojnice naučné stezky Bohuslava ReynkaHavlíčkova Brodu.
 

Reynkův Petrkov

V petrkovském domě žil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek (1892 až 1971) s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou. Žili zde i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří, kteří v roce 2014 oba krátce po sobě zemřeli. Nemovitost pak přešla na jejich potomky.

Naposledy zde žila vnučka Veronika Reynková, která založila Nadaci Reynek a dvě nakladatelství navazující na umělecký odkaz svých prarodičů.
 

Česko-francouzské centrum

Česko-francouzské centrum se vedle aktivit spojených s literárními, výtvarnými či hudebními projekty chce věnovat spolupráci českých a francouzských vysokoškolských vyučujících i studentů, pořádání ateliérů a workshopů, ovšem také akcí pro širší kulturní veřejnost.

Celá rodina Reynkova měla dlouhodobé a pevné vazby k Francii, vždyť manželkou Bohuslava Reynka se stala francouzská básnířka Suzanne Renaud.

Provozovatel

Zámek Petrkov (Památník národního písemnictví)

Petrkov 13
580 01 Lípa
WWW:
www.pamatniknarod...
GPS:
49,568386 15,556910
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kavárna Ve Vile

Kavárna Ve Vile

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina