!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Otín na Klatovsku
Památky

Zámek Otín na Klatovsku

Zámek Otín nedaleko Klatov začíná opět žít. Po desítkách let chátrání se jej ujala podnikatelka Darina Krstev, která má v plánu zde otevřít expozici Františka Palackého, knihovnu a vzdělávací centrum pro studium jazyků.
V přízemí levého křídla si chce podnikatelka vybudovat zázemí pro sebe a rodinu. V patře má vzniknout velký sál s historickou i moderní knihovnou, kde se budou pořádat literární akce a besedy se spisovateli. K tomu je zámek historicky předurčen již tím, že se zde s dcerou majitele, advokáta a velkostatkáře Měchury roku 1827 oženil František Palacký, který na zámku začal pracovat na svém největším díle – Dějinách národu českého v Čechách a v Moravě. To vznikalo v dekorativním zahradním domku. V jeho pracovně vznikne interaktivní muzeum, ve kterém budou moci návštěvníci strávit noc mezi autorovými knihami a myšlenkami.
 
Zámek bude rekonstruován v několika etapách – první na řadě je gloriet a levé obytné křídlo, to má být hotové do konce roku 2021. Další etapa rekonstrukce představuje přestavbu nepodařené rekonstrukce zámku z minulých let (zámek po ní 20 let chátral), prostory zámeckých sálů by měly být znovu otevřeny a vznikne zde také knihovna o rozloze 250 m².
 
Necitlivé zásahy na přelomu tisíciletí byly završením pohnutého osudu zámku, který od poválečného vyvlastnění posledních majitelů, rodiny Michovských, chátral. Budovu, jejíž vznik se datuje do druhé poloviny šestnáctého století, do sedmdesátých let dvacátého století využíval národní podnik Kozak Klatovy jako skladiště. Po něm již zámek fungoval jen jako sklad zemědělských produktů a uživatelé v poslední čtvrtině dvacátého století zanedbávali údržbu a zatékající voda poškodila stropy i obvodové zdivo.
Zobrazit více
18.6.
Klatovský festival vína 2022

Klatovský festival vína 2022

Klatovy, Šumava
10.6.
31.12.
Útržky z Pošumaví

Útržky z Pošumaví

Plánice, Šumava
17.11.
30.1.
Vánoce u kováře Jarky Bati

Vánoce u kováře Jarky Bati

Přeštice, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí