Úvod > Co chcete dělat? > Ubytování > Zámek Old Yard v Rychvaldu
Ubytování

Zámek Old Yard v Rychvaldu

Šlechtické sídlo ze 16. století v Rychvaldu je někdy známé pod názvem Starý dvůr, nicméně dnes se zrekonstruovaný zámek nazývá Old Yard a nabízí ubytovací služby. Zámek je možné si i projít na prohlídkové trase.
Zámek se vám otevře majestátním nádvořím, úžasným místem pro pořádání jarmarků, trhů a setkávání větších počtů lidí. Projdete tajemnými sklepeními zámku, která jsou jako stvořená pro nerušené oslavy a ochutnávky vína. Vystoupáte do rozlehlých sálů, plných krásných obrazů a historického nábytku, kde pro Vás mohou uspořádat velkolepé oslavy či hostiny.

Je to místo s jedinečnou atmosférou, kde najdete klid, odpočinek, soukromí a kouzelnou okolní přírodu. Místo je ideální pro pobyt s rodinou, pro romantiku ve dvou, i pro dámskou jízdu kamarádek, které vždy toužily strávit pár nocí na opravdovém zámku. 
 
Zámek nabízí služby 4* hotelu. Na zámku je 20 pokojů s kapacitou 40 lůžek. Užijete si zde skutečně autentickou zámeckou atmosféru, všechny pokoje jsou zařízeny odborně zrenovovaným starožitným nábytkem. Skvělou snídani si vychutnáte v zámecké restauraci, zasloužené chvíle relaxu si užijete v překrásné zámecké zahradě, kterou zdobí i jezírko s lekníny. Pro večerní posezení u skleničky můžete využít zámecká sklepení. Milý personál vám také rád udělá prohlídku zámku.

 

Historie zámku

Zámek Old Yard v Rychvaldu je původně renesanční a pochází z 16. století. Za vlády knížete Václava III. byl Rychvald součástí Těšínského knížectví, které bylo v tomto období silně zadlužené vinou špatného hospodaření spoluvládce Bedřicha Kazimíra a kníže tak musel část panství prodat. V této části se nacházel i Rychvald. Kupcem se tehdy stal Burian Barský z Baště. Jeho syn Bernard si Rychvald o rok později zvolil za své sídlo a nechal zde v letech 1575–1577 vystavět rozlehlý patrový zámek. Rod Barských držel Rychvald až do roku 1630 a poté panství vlastnily další těšínské rody.

V polovině 18. století Gašínové prodali z důvodů špatné finanční situace Rychvald baronu Janu Václavu Mönnichovi. Ten měl pouze jedinou dceru Annu Marii Teklu, které odkázal veškeré své jmění. Anna Maria se v roce 1791 provdala za hraběte Jana Josefa Lariše ze Lhoty, kterému přinesla své zděděné jmění jako věno.

Jan Josef a Anna Marie Tekla měli syna Heindricha (Jindřicha) a ten měl s Henriettou von Haugwitz syna Eugena (Evžena) Larisch-Mönnich, který se svojí dcerou Franziskou von Larisch-Mönnich ve 2. polovině 19. století postupně účelně přestavovali zámek. Navíc díky snaze Eugena byla v roce 1869 zřízena před zámkem železniční zastávka Košicko-bohumínské dráhy Reichwaldau Schloβ (Rychvald-zámek). Franziska poté Rychvald přinesla jako věno svému manželovi knížeti Ernstovi Rüdigerovi von Starhemberg.

V letech 1903–1945 byl zámek spolu s panstvím v držení Starhembergů. Posledním šlechtickým majitelem zámku a panství byl syn Ernsta Rüdigera a Franzisky Georg Adam von Starhemberg se svou ženou Annou Agnes, na zámku se jim také v roce 1936 narodila dcera Friederike (Friderika). Po roce 1945 Starhembergové odešli do Rakouska.

Po roce 1945 zámek získala v rámci vyvlastňování Správa národního majetku, která ho v roce 1950 předala JZD Rychvald, které nechalo z honosného zámku udělat skladiště, byty a hospodářství pro své potřeby.
V letech 1962–1989 patřil zámek firmě OKD, závod Rekultivace. Zámek během této doby silně chátral a měl narušenou statiku.

Po Sametové revoluci zámek navštívili Starhembergové, ale z jejich plánů na obnovu nakonec sešlo. Zámek byl v 90. letech 20. století postupně předáván různým osobám, které ho ale nechávaly většinou chátrat.

Až od roku 2005 probíhá oprava zámku na jejímž konci by měl zámek sloužit jako místo pro ubytování, rekreaci a možnost svateb. V současnosti je chráněn jako kulturní památka České republiky. Postupem času byl pak zámek přestavován, opravován a zvelebován.

Rychvald plný veteránů 2024

Setkání veteránů se uskuteční již po 15. v Rychvaldu ke konci června. Akce začíná v 9 hodin.
Rychvald, Moravskoslezský kraj

Srí Lanka – cestovatelská beseda

Přednášející: manželé Špillarovi.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Kaktusový květ

Podle hry: Pierra Barilleta a Jean-Pierre Gredy. Náhradní termín.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Šmoulové v Orlové

Nový písničkový muzikál pro děti.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Slezský rynek Orlová-Lutyně

Farmářské trhy "Slezský rynek".
Orlová, Moravskoslezský kraj

Slezský rynek Orlová-Lutyně

Farmářské trhy "Slezský rynek".
Orlová, Moravskoslezský kraj

Slezský rynek Orlová-Lutyně

Farmářské trhy "Slezský rynek".
Orlová, Moravskoslezský kraj

Slezský rynek Orlová-Lutyně

Farmářské trhy "Slezský rynek".
Orlová, Moravskoslezský kraj

Přírodní rezervace Skučák u Rychvaldu

Přírodní rezervace Skučák se nachází kolem stejnojmenného rybníka v obci Rychvald na Karvinsku.
Rychvald, Moravskoslezský kraj

Sportovní areál v Záblatí

Sportovní areál v městské části Bohumína Záblatí pravidelně využívá sto třicet dětí i dospělých. V roce 2024 prochází kompletní rekonstrukcí.
Bohumín, Moravskoslezský kraj

Workoutové hřiště v Bohumíně

Nové workoutové hřiště v Bohumíně boduje napříč generacemi najdete v blízklosti skateparku na Faji, který je nejmodernějším v okolí.
Bohumín, Moravskoslezský kraj

Adrenalinový areál na Faji v Bohumíně

V areálu naleznete skatepark (který je jeho hlavní dominantou), bikrosovou dráhu nebo překážky pro cyklotrial. Nabízí vyžití také pro skateboarding, BMX kola, in-line brusle a koloběžky.
Bohumín, Moravskoslezský kraj

Pestré stezky – cesty k málo známým místům industriální krajiny Ostravy

Pestré stezky přivádí návštěvníky na málo známá místa industriální krajiny Ostravy, směřují je k drobným historickým objektům a místním přírodním zajímavostem. Stezky označují v terénu speciální značky a je na nich vyhlášena #nokošzóna.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.
Michálkovice, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Jindřicha v Petřvaldě

První zmínky o obci Petřvald pocházejí ze 14. století. O původním dřevěném kostelu jsou záznamy již z roku 1390. V polovině 17. století byl kostel, stejně jako naprostá většina věřících, luteránský. Později byl luteránům odňat a začal přestup věřících na katolickou víru.
Petřvald, Moravskoslezský kraj

Fara v Petřvaldě

V budově bývalé fary u římskokatolického kostela sv. Jindřicha dříve sídlilo Technické muzeum. Muzeum je trvale uzavřeno.
Petřvald, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sport Orlová – na dosah přírody

Hostům hotelu nabízíme široké možnosti sportovního vyžití ve sportovním areálu, který vám může být k dispozici. alei příjemné posezení v hotelové restauraci či vinárně se skvělou kuchyní a příjemnou obsluhou.
Orlová, Moravskoslezský kraj

U Cingra – havířská hospoda v Dolu Michal

Typická havířská hospoda u Cingra se nachází v Dolu Michal.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Heřmanický pivovar

Nově otevřený pivovar v Ostravě Heřmanicích – na čepu 11 světlá, 12 světlá a 13 polotmavá a další speciály. Pivovar je umístěný pod restaurací Beseda a tankové pivo je čepováno přímo z ležáckých tanků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Skřečoňský žabák v Bohumíně

Majitelé pivovaru začínali jako homebrewing – domácí vařiči, a když jim začaly být hrnce malé, rozhodli jsme se postavit minipivovar. V listopadu 2011 začali vařit vlastní pivo.
Bohumín, Moravskoslezský kraj

Hájenka Orlová

Restaurace je zaměřena na širokou nabídku piva. Ve stálé nabídce máme piva z pivovarů Nachmelená opice, Koníček a Svijany. Točíme opravdové pivní speciály, menších i větších, jak českých tak i zahraničních pivovarů.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Restaurace 49 v Ostravě

V Ostravě – Michálkovicích se nachází Restaurace 49, připravují jak denní menu, tak mají stálý výběr, dále nabízejí italskou zmrzlinu a další dezerty.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Apartmány 49 v Ostravě

Apartmány 49 nabízí moderní a útulné ubytování v Ostravě Michálkovicích v designových apartmánech. Mají vysoký standard čistoty a exkluzivní italské postele na míru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace a kavárna na náměstí T.G.M. v Bohumíně

Restaurace je specifická v tom, že je zároveň školní jídelnou i učňovským střediskem.
Bohumín, Moravskoslezský kraj