Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Nový Dvůr u Opavy
Památky

Zámek Nový Dvůr u Opavy

Pseudorenesanční zámeček byl postaven v polovině 19. století baronem Antonínem Luftem. Počátkem 20. století jej vlastnil Quido Riedel, který v přilehlém parku založil rozsáhlé arboretum s množstvím domácích i cizokrajných dřevin.
Zámek v Arboretu Nový Dvůr u Opavy sloužil v minulosti jako šlechtická sídlo i Stanice pro traktory, sídlo Místního národního výboru (MNV) nebo Charity Ostrava. Dnes v něm sídlí správa arboreta. Od roku 2015 probíhá na zámku rekonstrukce, která stavbě navrátil a její původní vzhled a lesk. Do zámku se vrátí i návštěvnický provoz.

Až práce skončí bude do zámku umístěna sbírka herbářů, odborná knihovna a návštěvníci budou moci nahlédnout do muzejní expozice. Nezbytnou součástí bude slavnostní sál pro konání akcí, hlavně pro svatební obřady. V areálu by měl vyrůst také velký tropický skleník, s nímž by měl být zámeček propojený. Hrubé práce skončily začátkem roku 2023, zámek by se měl návštěvníkům otevřít v průběhu roku.

 

Z historie zámku

Původně stával zámek jinde, asi sto metrů od toho dnešního. Před rokem 1836 nechal starý zámek vystavět nejspíše tehdejší majitel novodvorského panství Ludvík Klettenhof. Budova v empírovém slohu stála v čele hospodářského dvora. V roce 1862 získal panství baron Antonín Luft, který si nechal postavit nový zámek v místech, kde je i dnes. Jedná se o pseudoklasicistní zámek na čtverhranném půdorysu s věžovitými rizality a balkonovým portikem. V letech 1906 až 1928 zámek užíval Quido Riedel, který zde vytvořil park, kde se pěstovalo na pět set druhů a kultivarů domácích a cizokrajných dřevin. Dodejme, že původní zámecký park se stal základem dnešního arboreta.

Provozovatel

Zámek Nový Dvůr

Nový Dvůr 29
746 01 Stěbořice
WWW:
https://www.szm.c...
GPS:
49,934333 17,772870
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Jarní hlasové probuzení

Víkendový hlasový a pěvecký workshop s Brigitou Cmuntovou. Čeká nás cesta k vědomému propojení s hlasem skrze rozmanitá hlasová cvičení, pohyb, práci s dechem.
Opava, Moravskoslezský kraj

Týden výtvarného tvoření – mozaika

Dopřejte si kreativní zážitkovou dovolenou v krásném prostředí a vytvořte umělecké dílo technikou mozaiky. Vaším průvodcem bude Martina Lupe Švarcová.
Opava, Moravskoslezský kraj

Zdraví ve mně, zdraví v nás – letní sebepoznávací pobyt

Týdenní seminář umožňující hlubokou práci na sobě v bezpečném prostředí. Je určený rodinám s dětmi, párům i jednotlivcům. Zahrnuje Grofovo dýchání a celou řadu kreativních činností.
Opava, Moravskoslezský kraj

Letní škola tance – tělo v pohybu

Týdenní taneční workshop pro začátečníky i pokročilé s profesionálními učiteli. Odpočinek, zábava a inspirace v krásném prostředí Holos Centra na venkově.
Opava, Moravskoslezský kraj

Mladecký skokan 2024

Akce zaměřená na jezdecký sport. V jejím průběhu se uskuteční soutěže – jízda zručnosti na koních, skoky přes překážky bez koní na čas, turnaj ve stolním tenise.
Mladecko, Moravskoslezský kraj

Velikonoční prohlídky zámku Štáblovice

Průvodci a průvodkyně v dobových kostýmech budou hovořit o velikonočních tradicích, starobylých zvycích nebo také o tom, jak šlechta slavila Velikonoce v 19. století.
Štáblovice, Moravskoslezský kraj

Velikonoční prohlídky zámku Štáblovice

Průvodci a průvodkyně v dobových kostýmech budou hovořit o velikonočních tradicích, starobylých zvycích nebo také o tom, jak šlechta slavila Velikonoce v 19. století.
Štáblovice, Moravskoslezský kraj

Velikonoční kraslice na zámku Štáblovice – rekordní kraslice v České republice

Dne 29.3. 2024  je zámek Štáblovice místem, kde se nachází největší malovaná velikonoční kraslice v zámecké zahradě v České republice. Vždy v období Velikonoc zdobí zámeckou zahradu. Obří kraslice měří v 3,6 metru a po obvodu v nejširším místě 5,13 metru. Vystavená bude od 29.3. do 14.4.
Štáblovice, Moravskoslezský kraj

Arboretum Nový Dvůr

V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.
Stěbořice, Moravskoslezský kraj

Dřeviny pěti světadílů – unikátní sbírka dřevin v arboretu Nový Dvůr

Navštivte dendrologickou expozici domácích a cizokrajných stromů s názvem "Dřeviny pěti světadílů", která se nachází v Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. V arboretu roste na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.
Opava, Moravskoslezský kraj

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Obec Stěbořice postavila rozhlednu na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod katastru. Jedná se o obecní pozemek v polích poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.
Stěbořice, Moravskoslezský kraj

Větrný mlýn v Cholticích

U severního okraje osady Choltice leží chráněná technická památka, dřevěný větrný otočný mlýn. Do obce Choltice byl tento mlýn přestěhován v roce 1878 z obce Sádek. Jako mlýn pracoval do roku 1953.
Litultovice, Moravskoslezský kraj

Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Předmětem ochrany PP Heraltický potok je meandrující vodní tok s mrtvými rameny a pravidelně zaplavované mokřadní louky. Lokalita vyniká druhově bohatou faunou obratlovců a na jaře zde vykvétá mnoho chráněných rostlin, zejména orsej jarní.
Opava, Moravskoslezský kraj

Raabův větrný mlýn v Hlavnici

Dřevěný větrný mlýn v Hlavnici, mlýn beraního či tzv. německého typu, pochází z roku 1810 a nabízí zajímavé ubytování. Mlýn má jednu zvláštnost, dvě mlýnská složení o průměru 1340 mm pohánějí dvě palečná kola na jedné hnací hřídeli.
Hlavnice, Moravskoslezský kraj

Holos Centrum

Mezinárodní transpersonální centrum Holos je neziskovou organizací, ve které se staráme o duševní zdraví lidí. Pomáháme lidem řešit příčiny jejich problémů přirozenou léčbou bez medikace. Poskytujeme možnost ubytování v bezpečném a podpůrném prostředí.
Vlaštovičky, Moravskoslezský kraj

Památník armády České republiky a československého opevnění v Milostovicích

V Milostovicích u Opavy je k vidění mimořádně zachovalý soubor tří pevností a dvou pevnůstek ze třicátých let 20. století, které tvoří památník armády České republiky a československého opevnění.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Stěbořice

V areálu bývalého pivovaru z roku 1745 nabízíme příjemné strávení volného času ve stylové restauraci a na zahrádce. Jako jediní vám v naší kuchyni připravíme kulinářské speciality z hovězího masa z našeho chovu. Pro výletníky mme ubytování v útulném penzionu nacházejícím se na okraji lesa.
Stěbořice, Moravskoslezský kraj

U Náhonu – restaurace, která není cítit kouřem

Dopřejte si příjemně strávené chvíle návštěvou vkusného stylového prostředí spolu s kvalitní obsluhou a výbornou kuchyní kousek od opavského koupaliště.
Opava, Moravskoslezský kraj

Hotel Koruna Opava

Historie hotelu Koruna v Opavě sahá až do sedmnáctého století. V té době se totiž na místě současného hotelu nacházel hotel U Zlaté koruny.
Opava, Moravskoslezský kraj

Café restaurant Mincovna v Opavě

Jsme milovníci dobrého jídla, pití a zdravého životního stylu. A hlavně, jsme patrioti. Náš kraj máme rádi, a věříme, že je třeba budovat silnou regionální komunitu pro rozvoj nás všech.
Opava, Moravskoslezský kraj

Evžen Jazz Café Club v Opavě

Stylová hudební kavárna s výbornou muzikou, obsluhou, skvělým pivem i vínem.
Opava, Moravskoslezský kraj

Gustissimo Opava – restaurace, prodejna i kurzy vaření

Jsme italská prodejna v centru malebného města Opavy, která kromě prodeje potravin, káv či vín nabízí také možnost vychutnat si pokrmy připravované našimi kuchaři přímo z nabízených italských produktů.
Opava, Moravskoslezský kraj

Glamping Meleček

Objevujte krásy přírody a ubytujte se v srdci Melečku. V našem glampingovém stanu si dopřejete zasloužený odpočinek od každodenního stresu a nadýcháte se čerstvého vzduchu.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Restaurace U Tří kohoutů v Opavě

V těsném centru Opavy najdete Restauraci U Tří kohoutů. Přijďte si vychutnat specifickou atmosféru tohoto místa, ať již s rodinou, přáteli nebo třeba s kolegy z práce.
Opava, Moravskoslezský kraj