Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Nesovice
Památky

Zámek Nesovice

Nové Zámky u Nesovic jsou bezesporu výraznou dominantou obce, ale i cenným představitelem italské renesance v České republice. Jeho obhlídka zvenčí spojená s jarní či podzimní procházkou okolní hezkou krajinou bude pro většinu turistů zajisté příjemným zážitkem.
Stavbu zámku nad Nesovicemi zahájil Záviš z Víckova, jak o tom svědčí nápis nad bránou vstupní věže. Raně renesanční zámek z poloviny 16. století vystřídal od doby svého vzniku na dvacet majitelů a nájemců. Po druhé světové válce Nové Zámky sloužily jako drůbežárna a sýpka. V sedmdesátých letech zámek spravovalo Krajské památkové středisko v Brně a později Moravské muzeum. Teprve v roce 2002 získala zámek v restituci rodina Floriánova, která ho nakrátko zpřístupnila veřejnosti. Kvůli nedostatku financím na opravy ho nakonec rodina prodala současnému majiteli Tomáši Novotnému, který se zasloužil o generální rekonstrukci a každoročně propůjčuje zámek místní základní škole na besídku.
 

Prohlídka Novými Zámky

Unikátní stavba s ozdobnými prvky, tzv. vlaštovčími ocasy se dochovala pouze jako dvoukřídlá renesanční budova, protože velkolepý záměr stavitele nebyl nikdy plně realizován. Dnešní severní a východní křídlo mělo být doplněno západním křídlem a zdí na jihu, která by celé zámecké nádvoří uzavřela. Obvod vnitřního nádvoří měl být využit pro renesanční arkády, které však byly nakonec realizovány pouze v přízemí východního křídla. Vstup do nádvoří byl plánován portálem v hranolové věži, jíž je dnes ukončeno severní křídlo. Značně zdevastované zámecké interiéry byly zejména v roce 2002 rozsáhle rekonstruovány. Původní účel většiny zámeckých prostor není znám. V současné době se však neplánuje žádná trvalá expozice, spíše jednorázové výstavy nebo koncerty.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí