Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Nesovice
Památky

Zámek Nesovice

Nové Zámky u Nesovic jsou bezesporu výraznou dominantou obce, ale i cenným představitelem italské renesance v České republice. Jeho obhlídka zvenčí spojená s jarní či podzimní procházkou okolní hezkou krajinou bude pro většinu turistů zajisté příjemným zážitkem.
Stavbu zámku nad Nesovicemi zahájil Záviš z Víckova, jak o tom svědčí nápis nad bránou vstupní věže. Raně renesanční zámek z poloviny 16. století vystřídal od doby svého vzniku na dvacet majitelů a nájemců. Po druhé světové válce Nové Zámky sloužily jako drůbežárna a sýpka. V sedmdesátých letech zámek spravovalo Krajské památkové středisko v Brně a později Moravské muzeum. Teprve v roce 2002 získala zámek v restituci rodina Floriánova, která ho nakrátko zpřístupnila veřejnosti. Kvůli nedostatku financím na opravy ho nakonec rodina prodala současnému majiteli Tomáši Novotnému, který se zasloužil o generální rekonstrukci a každoročně propůjčuje zámek místní základní škole na besídku.
 

Prohlídka Novými Zámky

Unikátní stavba s ozdobnými prvky, tzv. vlaštovčími ocasy se dochovala pouze jako dvoukřídlá renesanční budova, protože velkolepý záměr stavitele nebyl nikdy plně realizován. Dnešní severní a východní křídlo mělo být doplněno západním křídlem a zdí na jihu, která by celé zámecké nádvoří uzavřela. Obvod vnitřního nádvoří měl být využit pro renesanční arkády, které však byly nakonec realizovány pouze v přízemí východního křídla. Vstup do nádvoří byl plánován portálem v hranolové věži, jíž je dnes ukončeno severní křídlo. Značně zdevastované zámecké interiéry byly zejména v roce 2002 rozsáhle rekonstruovány. Původní účel většiny zámeckých prostor není znám. V současné době se však neplánuje žádná trvalá expozice, spíše jednorázové výstavy nebo koncerty.
 

Vánoční škola vaření s Romanem Paulusem

Přijďte nasát vánoční atmosféru do SPIELBERGU. Naučte se vykouzlit netradiční vánoční menu pod vedením Romana Pauluse.
Archlebov, Jihomoravský kraj

Tenkrát ve Slavkově 1805

Vzpomínkové akce na Bitvu tří císařů se vrací po dvou letech do Slavkova.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Od hlíny k hliníku aneb z domácností našich babiček

Poklady nejen z depozitářů. Ve sbírkovém fondu zámku Slavkov-Austerlitz se nachází množství zajímavých předmětů z různých oblastí lidské činnosti.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Mikulášský bleší trh

Srdečně zveme zájemce v neděli 4. 12. 2022 do nové budovy Vlastivědného muzea Kyjov na bleší trh.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kurzy domácí výroby sýrů

Pro všechny milovníky sýrů, kteří se chtějí naučit a vyrábět si vlastní produkty z mléka v domácích podmínkách. Naučíte se správné technologické postupy výroby.
Bučovice, Jihomoravský kraj

Letní koupaliště v Bučovicích – Sportovní areál v Hájku

Jedinečný relaxační areál v překrásném prostředí s výhledem na pískovcové skalky.
Bučovice, Jihomoravský kraj

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".
Chvalkovice, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Bučovicích

Hřbitov, který se nachází v Hájecké ulici a leží asi pět set metrů východně od náměstí Svobody, byl založený nejpozději v sedmnáctém století.
Bučovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinné apartmány Modrá Hortenzie v Archlebově

Ubytujte se u nás v Archlebově, v nových rodinných apartmánech Modrá Hortenzie. Poseďte na terase se sklenkou vína a užijte si absolutní relax v zahradě plné rozkvetlých hortenzií a klidu.
Archlebov, Jihomoravský kraj

Ubytování na faře v Cetechovicích

Fara nabízí celoroční ubytování v krásném prostředí. Na faře je možné uspořádat i pobyty s duchovním programem.
Cetechovice, Zlínský kraj

Vinařství Spielberg – víno z kyjovských vinic

Vinařství je držitelem titulu Vinař roku 2017. Středně velké vinařství hospodaří na 65 hektarech na Kyjovsku. Mezi jeho nejlepší vína patří ryzlinky, ale i rulandské šedé a bílé.
Archlebov, Jihomoravský kraj

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Zažijte nádhernou krajinu Toskánska i na Moravě. Kousek od Slavkova u Brna se rozkládá obec Archlebov.
Archlebov, Jihomoravský kraj