Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Nemilkov u Velhartic
Památky

Zámek Nemilkov u Velhartic

Zámek Nemilkov je renezančně barokním sídlem postaveném na zbytcích středověké gotické tvrze. Zámek je nemovitou kulturní památkou, zapsanou na seznamu „památek v ohrožení“. V současné době prochází totální rekonstrukcí.
Nemilkovský zámek s poplužním dvorem mezi obcemi Běšiny a Velhartice byl ještě před nedávnem natolik zpustlý, že jeho budoucnost byla nejistá. Pak ho ale koupili manželé KaplanoviPrahy a rodina Hagerova z USA, a začali jej probouzet k novému životu.

V budoucnu bude sloužit nejen jako prohlídkový objekt, ale také v něm najdete řemeslné a chráněné dílny, restauraci s pivovarem, cukrárnu a kavárnu, možnost ekologického ubytování anebo zámecký park s dětským hřištěm a zázemím pro cyklisty. V objektu a zahradě budou také probíhat kulturní a společenské akce.
 

Z historie zámku

První dochovaná písemná zmínka o původní gotické tvrzi je z konce 14. století. Zatím se neví, kde tvrz přesně stála a jak vypadala. Dochovaly se z ní pouze podzemní chodby a sklepení, které ještě nebyly historicky prozkoumány. Gotická tvrz byla v 16. století přestavěna na renezanční zámek. K zámku byl také dostavěn poplužní (panský) dvůr. Na konci 18. století byl zámek rozšířen o západní křídlo a barokní průčelí. Poslední stavební úpravy proběhly v 19. století v klasicistním duchu (fasády a interiér). Během období komunismu byla památka využívána místní JZD a značně poničena. Od Sametové revoluce je zámeček i s přilehlými pozemky v soukromém vlastnictví, ale nikdy nebyl zpřístupněn. Rodina Kaplanova a rodina Hagerova koupila panství v září 2016 a hned se pustili do práce. Některé místnosti už Kaplanovi opravili a zpřístupnili turistům – hotová je třeba zámecká kuchyně.

Na zámku Nemilkov se nachází mnoho zákoutí, kde se sbíhají stavební slohy dlouhých staletí. Jsou zde tajné vchody, záhadná schodiště, dvojité stropy a tajemné prostory sklepního labyrintu, které stále čekají na odhalení.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Velhartická chalupa

Velhartická chalupa

Velhartice, Šumava
Bramboromat ve Velharticích

Bramboromat ve Velharticích

Velhartice, Šumava
Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Petrovice u Sušice, Šumava
Aparthotel Hartmanice

Aparthotel Hartmanice

Hartmanice, Jižní Čechy