Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky
Památky

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky

Renesanční zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, fakult a pracovišť. Po domluvě je zde možné zhlédnout jedinečnou expozici Josefa Hlávky.
Na místě dnešního lužanského zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1583 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl pak zámek přestavěn v barokním stylu. Lužanské panství měnilo často majitele, až jej v roce 1886 koupil Josef Hlávka pro svou matku Annu, kde později sídlil se svojí ženou. Když byl J. Hlávka během své dlouhé nemoci upoután na invalidní vozík, většinu času se svou manželkou Marií trávil právě v lužanském zámku. Dokladem tohoto pobytu jsou akvarely Leopolda Schmidta, které je možno na zámku spatřit. Po svém uzdravení a smrti milované Marie začal známý architekt uvažovat o přestavbě objektu. Zámek Lužany je ze tří stran obklopen parkem, na který navazuje renesanční užitková zahrada.

V zámku se nachází zcela ojedinělá expozice, věnovaná odkazu architekta a mecenáše Josefa Hlávky. Shodou šťastných okolností se toto sídlo dochovalo v autentické podobě, včetně vnitřního vybavení z roku 1908, kdy tento významný architekt, stavitel a mecenáš zemřel. Expozice nazvaná „Odkaz architekta a mecenáše Josefa Hlávky“ je rozdělena do několika samostatných částí. V první z nich se návštěvník seznámí především s Hlávkovou mecenášskou činností. Ve druhé části expozice jsou představeni hosté, kteří přijali Hlávkovo pozvání na lužanský zámek. Především je zde připomenut pobyt hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který pro vysvěcení místní kaple složil v roce 1886 mši D-dur nazvanou „Lužanská“. Třetí část tvoří Hlávkovo architektonické dílo. Do centra návštěvnické pozornosti je postavena zejména nejvýznamnější stavba – areál řeckopravoslavného biskupa v Černovicích na Bukovině (dříve součást Rakouska-Uherska, dnes Ukrajinská republika).

Expozici na zámku v Lužanech vytvořilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových v roce 2004. Je možné ji navštívit po dohodě s Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových – tel. 224 947 691; 224 948 752 nebo e-mail: josefhlavka@volny.cz. Zámek jinak slouží Hlávkově nadaci, zejména tedy k pracovním pobytům studentů a vědců. Na několik dnů v roce se však brána otevírá i pro běžné návštěvníky.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U jezu

Penzion U jezu

Přeštice, Plzeňský kraj
Penzion U Franty

Penzion U Franty

Přeštice, Plzeňský kraj
Café Restaurant Crossroad v Přešticích

Café Restaurant Crossroad v Přešticích

Přeštice, Plzeňský kraj