Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Luhov ukrývá výjimečnou sbírku kol

Zámek Luhov ukrývá výjimečnou sbírku kol

Památky
Pozdně barokní zámek z roku 1780 nabízí expozici historických kol a zámeckých interiérů s grafikami anglického malíře Williama Hogharta z klasicistního období. Dále je přístupný park s renesanční sýpkou, rybníkem a tvrzištěm.
Zámek Luhov se nachází v okresu Plzeň Sever nedaleko přehrady Hracholusky. První zmínka o místě Luhov se datuje k roku 1175, kdy kníže Soběslav daroval tehdy knížecí dvorec s lesy a polnostmi cisterciáckému klášteru v Plasích. Poprvé se Luhov dostal do světských rukou v roce 1476, kdy si majetek zakoupil Oldřich z Říčan a na Pňovanech. Tehdy byla na Luhově postavena renesanční tvrz.

Od roku 1676 vlastnili Luhov Steinbachové z Kranichsteina. Ti jej přestavěli na barokní zámek, upravili zámecký park ve stylu francouzské zahrady a okolí zámku vyzdobili pískovcovými sochami, ze kterých se však bohužel často nedochovaly ani podstavce. Marie Anna Steinbachová se roku 1779 provdala za Maria Bořka Dohalského z Dohalic a ten pak v roce 1780 nechal v Luhově postavit dnešní zámek. Součástí zámku je i kaple Bolestné Panny Marie vysvěcená roku 1784. Posledním soukromým majitelem zámku byl MUDr. Rudolf Jaksch z Wartenhorstu, syn Antonína Jaksche. Byl profesorem vnitřního lékařství na pražské univerzitě. Měl dvě dcery, které po jeho smrti v roce 1946 byly odsunuty do Rakouska. Zámek získal státní statek, který ho používal ke svým hospodářským potřebám. Na konci roku 1996 získal zámek nového majitele, který začal zámek opravovat a v červenci roku 2006 byl poprvé otevřen veřejnosti.

Na zámku je naistalovaná výstava historických kol od prvního předchůdce kola, tzv. draisiny, přes vysoká kola, cestovní dámská a pánská kola až po závodní kola s vyjímečnou sbírkou kol vyrobených ve Favoritu Rokycany. V přízemí se nachází původní černá kuchyně s přípravnou a spíží, výstava grafik anglického barokního malíře Williama Hogartha a výstava krajek a deček. Součástí zámku je architektonicky zajímavá renesanční sýpka, za kterou se nalézá okrouhlý rybník, který sloužil jako vodní příkop k původní tvrzi a park ve stylu anglické zahrady.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
Vodní nádrž Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky

Tachov, Plzeňsko a Český les
Zřícenina hradu Buben

Zřícenina hradu Buben

Plešnice, Plzeňsko a Český les
Zámek Trpísty

Zámek Trpísty

Trpísty, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Chata u Hracholuské přehrady

Chata u Hracholuské přehrady

Hracholusky, Střední Čechy
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les