Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři na zámku Libochovice
Příroda

Netopýři na zámku Libochovice

Rodiště slavného přírodovědce a filosofa J. E. Purkyně obklopené rozsáhlou zahradou a parkem dnes poskytuje útočiště vzácným a tajuplným obyvatelům. Zámecká sklepení si za svůj zimní úkryt vybrali vrápenci malí.
V roce 2019 bylo ve starých zámeckých sklepích zjištěno zimování cca 10 jedinců vrápenců malých. Ti využívají podle momentálních klimatických podmínek různé sklepní místnosti včetně původní ledárny zámku. Zámek Libochovice situovaný u řeky Ohře a obklopený rozsáhlým parkem se zahradnickou i přírodní částí představuje pro létající savce atraktivní lokalitu uprostřed intenzivně obhospodařované zemědělské krajiny. Nejen vrápenci, ale i další netopýři najdou v parku dostatek hmyzí potravy, dutiny starých stromů mohou sloužit některým druhům jako úkryty. Toky větších řek jsou významnými migračními koridory letounů, zámecký areál tak plní významnou funkci i v období jarních a podzimních přeletů.

V některých letech se na zámku koná Mezinárodní noc pro netopýry, kde se lidé mohou s těmito tajemnými tvory setkat zblízka. Děti i dospělí najdou řadu zajímavostí také v pracovních listech Netopýři na hradech a zámcích a Netopýři v parcích, které jsou k dispozici v pokladně.

Za příkladný přístup ke vzácným nájemníkům obdržela správa zámku v roce 2020 památeční plaketu Náš soused je netopýr.

Provozovatel

Státní zámek Libochovice

Náměstí 5. května 1
411 17 Libochovice
Tel.:
+420 416 591 443
Email:
libochovice@npu.cz
WWW:
https://napude.so...
GPS:
50,405140 14,043840
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Beránků

Hotel U Beránků

Libochovice, Ústecký kraj
Dvůr Perlová voda

Dvůr Perlová voda

Budyně nad Ohří, Ústecký kraj