!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Kvasetice
Památky

Zámek Kvasetice

Zámek Kvasetice nemá sice dlouhou, ale zato pohnutou historii. Nebýt iniciativy jeho nového majitele Lubomíra Dvořáka, hrozil by areálu zánik. Jeho podnik zabývající se výrobou svahových sekaček původní panské sídlo renovuje na reprezentativní firemní zázemí.
Výstavba byla zahájena v roce 1864, celý areál se v letech 1920 a 1921 upravil a rozrostl o skleník a zimní zahradu. Byl vysazen anglický park. O sídlo majitel příkladně pečoval. Během druhé světové války byl zámek obsazen německou správou, po válce znárodněn a byla v něm zřízena inseminační stanice a statek. V 70. letech areál koupil národní podnik Pleas Havlíčkův Brod, jehož záměrem bylo z něj vytvořit rekreační středisko. Z důvodu nedostatku finančních prostředků ovšem z plánů sešlo. Po listopadu 1989 se zámek vrátil potomkům původních majitelů. Posledním vlastníkem se stala církev, konkrétně Královéhradecká diecéze. Ta areál získala společně s polnostmi, o něž měla největší zájem.

Nový majitel nemovitosti, pan Lubomír Dvořák, zakoupil zámeckou ruinu v roce 2017, kdy už byla prakticky na zbourání, a postupně jej rekonstruuje. Během dvou let se podařilo obě křídla zámku nově zastřešit. Stavebníci zároveň vybudovali nové stropy, i když několikrát museli vyskládat novou klenbu. Zčásti hotové jsou vnitřní zdi, v některých místnostech už jsou dokonce nové rozvody a omítky. Vše by se mělo vrátit do podoby, v jaké zámeček býval přibližně před 100 až 150 lety, v době své největší slávy.

Firma pana Dvořáka hradí všechny náklady spojené s renovací zámku sama. Na plánu je ubytovávat zde zahraniční partnery, udělat tu školicí středisko s restaurací, využívat areál pro marketing. Časem má přibýt servisní středisko sekaček a výstavní hala, upravit chce firma i park.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Markéta v Chrudimi

Penzion Markéta v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy
Piknik na zámku Herálec

Piknik na zámku Herálec

Herálec, Vysočina
Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina