Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Křimice
Památky

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.
Už v roce 1245 stála na místě současného zámku tvrz. V té době zde panoval Protiva ze Žinkova z rodu Drslaviců. Tvrz kompletně změnila vzhled, když ji František Václav z Vrtby přestavěl roku 1732 v barokním duchu s množstvím barokních soch v interiéru i exteriéru. Tou nejcennější je dodnes existující pískovcová socha sv. Jiřího na koni. Dobře hospodařící František Václav změnil i blízké okolí zámku. Vznikl zde nejen krásný zámecký park se sochami řeckých bohů, ale také oranžérie a hřebčín.

Další stavební úpravou zámek prošel v letech 1811–12, tentokrát ve stylu empíru. Posledním z rodu Vrtbů byl František Josef, který odkázal panství knížeti Janu Karlu z Lobkovic. Tak se křimické hospodářství i se zámkem dostalo roku 1830 do majetku Lobkoviců. Ti zde žili a hospodařili až do protektorátu. Po roce 1948 byl zámek poslednímu majiteli, rodu Lobkowiczů, zestátněn. V budově byl umístěn internát pro učně, v roce 1974 přešla do majetku Západočeského muzea v Plzni.

V roce 1994 byl zámek v restituci navrácen rodu Lobkowiczů. Muzeum zde sídlilo ještě deset let, trvalo však další tři roky, než se vystěhovalo, a tak byl zámek předán a připraven k velmi nutným opravám až v roce 2007. Nyní budovu opět vlastní rod Lobkowiczů, kteří se snaží o obnovu zdevastované památky.

Polorozbořenou budovu i se zarostlým parkem začal Jaroslav Lobkowicz houževnatě rekonstruovat. Dnes je návštěvníkům k dispozici krásný park, ve kterém se pravidelně konají různé kulturní akce, zámecké slavnosti či divadelní představení pod širým nebem. Na zámku stále probíhá rekonstrukce.

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Stará škola

Kavárna Stará škola

Vejprnice, Plzeňský kraj
Wine & Bike City Tower Apartments

Wine & Bike City Tower Apartments

Plzeň, Plzeňský kraj
Hotel Ibis Plzeň

Hotel Ibis Plzeň

Plzeň, Plzeňský kraj