Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Jemnice

Zámek Jemnice

Památky
Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

V 16. stol. byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Podle projektu Antona Evrharta Martinelliho dostal zámek po roce 1734 barokní podobu. Interiéry byly upraveny v empírovém duchu po roce 1818. Konečné změny provedli poslední majitelé Jemnice.

V roce 1842 koupil panství markrabě Alfons Pallavicini. Na popud jeho manželky Gabriely, rozené Früstenbergové, došlo k velkolepé přestavbě celého areálu v pseudo rokokovém stylu. Gabriela Pallavicini totiž vyrostla ve vídeňském Hofburgu a byla zvyklá na dvorské prostředí. Žádala proto svého manžela, aby nechal zámek v Jemnici přestavět podle plánů vídeňských architektů. Přestavba pokračovala po celou druhou polovinu 19. století.

Za války v roce 1943 zámek ukrýval vídeňské umělecké sbírky. Sloužil také jako ubytovna studentům vídeňské konzervatoře. Roku 1945 byl zámek konfiskován a zámecké budovy využívala armáda k ubytování mužstva. V roce 1992 zanikl jemnický vojenský útvar a zámek zůstal prázdný. Od roku 1994 byl celý areál v majetku města Jemnice, nyní jej spravují cyriaci - mezinárod-ní řád křižovníků s červeným srdcem, zámek opravují.

Zámek se postupně proměňuje v sanatorium s rehabilitačním centrem pro novodobé válečné veterány z celého světa. Od 10. května 2014 si zde navíc můžete prohlédnout interaktivní armádní muzeum. Pomocí fotofrafií se dozvíte příběhy lidí, kteří za druhé světové války bojovali.Výstavy budou o ženách bojujících za druhé světové války i o natáčení válečných filmů Tmavomodrý svět a Nebeští jezdci. K dispozici zde bude také letecký trenažer Spitfire.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019