Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Hošťálkovy
Památky

Zámek Hošťálkovy

Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze z roku 1582. Upraven a dostavěn byl v 18. století Karlem Traugottem Skrbenským. Budova má tři jednopatrová křídla s mansardovou střechou. Posledními majiteli byli Arcové, za nichž roku 1840 proběhly klasicistní úpravy. Zámek je nyní v soukromém vlastnictví.
Zámek Hošťálkovy je patrová budova půdorysu ve tvaru písmena U. Byl postaven na místě bývalé tvrze Janem Kryštofem Skrbenským. Obě křídla obepínající čestný dvůr s kašnou zdobenou litinovou sochou Bakcha, jsou zakončeny vížkami, pod kterými jsou dva průjezdy.

Mansardové střechy ukrývají řadu pokojů. V přízemí je kaple Nejsvětější Trojice, ve které se zachovalo původní vybavení z 18. století s cennými detaily, oltáři, světly, obrazy a nástěnnými malbami známých moravských malířů, barokní varhany a šestiúhelnou břidlicovou podlahou. Malby v interiéru zámku jsou datovány rokem 1786 a byly naposledy restaurovány J. Wolným v roce 1838, některé pak byly v 1. polovině 20. století zalíčeny. Svou kvalitou a náměty patří malby hošťálkovského zámku k ojedinělým památkám kraje.

Zámek desítky let sloužil jako ústav sociální péče, takže z původního vybavení interiérů se nedochovalo téměř nic. Naštěstí dnešní majitelé zámku mají zálibu ve starožitnostech, proto mohli v komnatách vystavit část svých sbírek. Expozice doplnily zápůjčky a akvizice. Zámeckou zahradu na břehu Kobylího potoka obývá skupina koní.


Zámecká expozice

Po domluvě se správou zámku (774 826 877) je možné navštívit zdejší expozici, která věrně ukazuje každodenní život v dobách, kdy zde sídlily šlechtické rody Arco a Skrbenští. Prohlédnete si pánskou pracovnu, přijímací sál, dámský budoár, pánskou hernu s biliárovým stolem, kartami, šachy a loveckými trofejemi. Nechybí ani sbírky fotoaparátů a zlatnické váhy nebo starožitný gramofon.

Místnosti jsou vybaveny tak, jako by si obyvatelé zámku jen na chvíli odskočili ven.
 

Zámecký park

Zámecký park je propojený se sportovním areálem s mnoha hřišti včetně dětského. Pro Hošťálkovou je významnou součástí její historie a taky kulturním a společenským centrem.

Májové setkání na Hraničním vrchu

Prvomájový výšlap – pěšky i na kole – na rozhlednu Hraniční vrch nad Městem Albrechticemi.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Krnov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Krnově
Krnov, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Krnov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Krnově
Krnov, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Krnov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Krnově
Krnov, Moravskoslezský kraj

Zámek v Linhartovech

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo a za dobu svojí existence několikrát zchátral.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Pratuři a divocí koně v Chomýži u Krnova

Pratuři a divocí koně obývají v Chomýži nedaleko Krnova pastevní areál na území bývalé vojenské střelnice. Pomáhají zde spásat invazivní druhy vegetace, čímž podpoří růst chráněných druhů rostlin.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka na Kabátově kopci v Krnově

Naučná stezka s interaktivními prvky vznikla na Kabátově kopci v Krnově. Naučná stezka je dlouhá 3,5 km a je na ní rozmístěno 5 akátových laviček a 9 infopanelů, z nichž část bude interaktivních – s pexesem, skrývačkami nebo hádankami.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Benedikta v Krnově

Kostel patří k nejstarším sakrálním stavbám na území Moravskoslezského kraje. Unikátní soubor restaurovaných nástěnných maleb v nemá v českém Slezsku obdoby.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Nachmelená opice

Nachmelená opice je nezávislý řemeslný pivovar, který v roce 2015 založila rodina Valentů z Krnova spolu s rodinou Kuřeců zastoupenou sládkem Michalem Kuřecem z nedalekého Města Albrechtic.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Hotel Cvilín – za relaxací do úpatí Jeseníků

Čtyřhvězdičkový Hotel Cvilín nabízí pohodlné ubytování pro jednotlivce, rodiny s dětmi, skupiny turistů nebo firemní zaměstnance a zákazníky. Nabídka hotelu poskytuje komplexní zázemí pro zážitkové nebo wellness pobyty.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Penzion Mysliveček

Penzion Mysliveček uvítají příznivci aktivního trávení volného času.
Široká Niva, Moravskoslezský kraj

Zmrzlinový krámek v Lichnově

Točená zmrzlina v podhůří Nízkého Jeseníku je populární po celém Moravskoslezském kraji. Paní Tess Peter Gemelová vám ve svém zmrzlinovém foodtrucku nabídne velmi pestré a nevšední příchutě, které sama vyrábí. Srdce zákazníků si získala i pestrým zdobením a netradičními kornoutky.
Lichnov, Moravskoslezský kraj