Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Dobrohoř v České Kanadě
Kultura

Zámek Dobrohoř v České Kanadě

Navštivte zámek Dobrohoř v srdci České Kanady. Zámek je otevřen veřejnosti a je možné jej v otevírací době navštívit. V areálu se nachází také zámecká kavárna, kde je možné se v návštěvních hodinách občerstvit.
Zámek Dobrohoř (německy Ebergersch), je stavba v klasicistním stylu, postavena v roce 1847 na jižním okraji obce Staré Město pod Landštejnem. Výstavbu zámku iniciovali baroni Wenzel-Sternbachové. Jejich erb se dodnes zachoval na průčelním štítu zámku. Stavba, která je ve značně zchátralém stavu, se v současné době opravuje.

Zámek je otevřen veřejnosti a je možné jej v otevírací době navštívit. V areálu se nachází také zámecká kavárna, kde je možné se v návštěvních hodinách občerstvit. V průběhu sezóny se zde také konají nejrůznější akce pro veřejnost, např. koncerty, výstavy nebo jarmarky.
 

Z historie zámku

Zámek Dobrohoř najdete na okraji městské části Starého Města pod Landštejnem. Osada Dobrohoř patřila odjakživa k zámeckému třešťskému panství, býval tu však i poplužní dvůr, který po opuštění hradu koupili Herbersteinové. Po jejich vymření a po dlouhém dědickém řízení se zde usídlil Ferdinand von Wenzel, svobodný pán von Sternbach zu Stock und Luttach, jehož potomci drželi panství až do roku 1945. Poválečné přestavby na klasicistní zámek už majitelé nestihli dokončit a pak to šlo s objektem z kopce.

Děti odsunutých Sternbachů usilovaly o vrácení československého občanství, ale tehdejší stát jim to neumožnil. Správa Státního statku, trvající až do 90. let, zkázu úspěšně dokonala. Objekt chátral a chátral. Od roku 2013, kdy se zámek dostal do rukou nových soukromých majitelů, probíhají práce na jeho záchranu, obnovu a alespoň částečné zpřístupnění. Manželé Mužákovi se do rekonstrukce pustili s vervou a nadšením, třebaže mají jiná povolání (chemik a profesorka na střední škole). Zrenovované jsou již některé místnosti, do nichž se nastěhovala umělecká díla současných českých výtvarníků a sochařů.


Co na zámku uvidíte

Před vchodem uvítají návštěvníky dvě ženské postavy od sochařky Veroniky Oleriny, jejíž díla zdobí i opravené chodby. Hotový je jeden velký hostinský pokoj a jeden apartmán ve dvoře, takže byť zatím v omezené podobě, možnosti zámeckého pobytu v tomto těsném hraničním pásmu existují.

V klasicistním zámku se dodnes nacházejí zbytky nádherných kachliček z bývalých kamen, kterých bylo v celém objektu snad i sedmnáct. Část expozice je věnována tetě manželů Mužákových, paní Jarmile Kozderkové, která byla významnou českou pianistkou. Vstupné do zámku je dobrovolné.

Ubytování a restaurace v okolí

Cyklocamp pod Landštejnem v jižních Čechách

Cyklocamp pod Landštejnem v jižních Čechách

Staré Město pod Landštejnem, Jihočeský kraj
Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Staré Město pod Landštejnem, Jihočeský kraj
Penzion Bejčkův mlýn

Penzion Bejčkův mlýn

Slavonice, Jihočeský kraj
Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Český Rudolec, Jihočeský kraj