Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Chotoviny
Památky

Zámek Chotoviny

Novorenesanční zámek poblíž Tábora zaujme nejen svým příjemný a sympatickým svou pohádkovou atmosférou a velkým dendrologicky vysoce ceněným parkem. V současné době je nepřístupný.
Zámek byl postavený na základech gotické tvrze patřil od 14. až do 16. století rodu Rožmberků.  V roce 1768 koupil panství hrabě Kašpar Migazzi, který se zasloužil o přestavbu tvrze na zámek v klasicistním stylu.

Roku 1806 se začala psát historie zámku spjatá s rodem Nádherných. Toho roku jej totiž koupil baron Jan Nádherný jehož rod se postaral o vybudování více jak 22 hektarového zámeckého parku, který je dnes pro svou hodnotu chráněn jako památka nejvyšší priority, ale hlavně mezi lety 1873 až 1875 o přestavbu zámku v novorenesančním duchu. Zajímavostí je že hned na počátku 20. století zde pobýval František Ferdinand D´Este. Nádherní sídlili na zámku až do jeho znárodnění v roce 1945, poté utekli do Kalifornie. V následujících letech zde sídlila škola.

V roce 1993 se Jan Nepomuk Nádherný vrátil do České republiky a po čtyřech letech snažení mu byl zámek v restituci navrácen. Škola zde sídlila dál až do roku 2001. Jan Nepomuk pak započal s rekonstrukcí interiéru i exteriéru zámku a zámeckého parku. Areál byl poté zpřístupněn veřejnosti a sám Nádherný se zde znovu oženil. Jan Nepomuk Nádherný umírá v roce 2005.

Roku 2011 koupil zámek podnikatel Sergey Mayzus, který zde žije s rodinou. Zámek není veřejnosti běžně přístupný, je zde však umožněno pořádání svateb a různých firemních akcí.

Provozovatel

Zámek Chotoviny

Rudé armády 1
391 37 Chotoviny
WWW:
www.chotoviny.cz
GPS:
49,478937 14,681082
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Chotoviny

Minipivovar Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj
Hotel Gold Chotoviny

Hotel Gold Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj
Pivní stezka Toulavy

Pivní stezka Toulavy

Tábor, Jihočeský kraj