!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři na zámku Bučovice
Příroda

Netopýři na zámku Bučovice

Sídlo vystavěné slavnými mistry ve službách pana Jana Šembery Černohorského z Boskovic je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství u nás. Na prohřátých půdách tu každé léto o svá mláďata pečují samičky netopýra velkého.
Sluncem vyhřáté zámecké půdy jsou každé léto útočištěm vzácných okřídlených hostů. Přítomnost letounů zde poprvé zjistil renomovaný český zoolog prof. Jiří Gaisler v roce 1984. Letní kolonie našeho největšího druhu, netopýra velkého, je tedy na bučovickém zámku známa bezmála čtyřicet let. Pravidelný každoroční monitoring zde probíhá od roku 2002, počty se v posledních letech pohybují kolem 150 samic. Jejich oblíbený úkryt se nachází v západní části budovy.

Letní kolonie obývající velké půdy jsou velmi zranitelné, neboť netopýři velcí jsou konzervativní a tradiční místa pro rozmnožování využívají po mnoho generací. Sídlo netopýrů na půdě bučovického zámku je chráněno jako evropsky významná lokalita v rámci soustavy Natura 2000. Při postupné opravě střechy v letech 2008-2015 se podařilo úkryt netopýrů zachovat. Protože nebylo možné všechny práce směřovat do vhodného období, byla část půdy s kolonií během rekonstrukce oddělena plachtou. Je to jedna z možností, jak skloubit opravu rozsáhlé památky s ochranou netopýrů.

O místních netopýrech se lze dozvědět více v expozici Muzea Vyškovska umístěné v prostorách zámku. Využít můžete také hravé pracovní listy pro celou rodinu Netopýři na hradech a zámcích, které jsou v muzeu k dispozici.
Zobrazit více

Provozovatel

Státní zámek Bučovice

Zámek 1
685 01 Bučovice
Tel.:
+420 517 383 135
Email:
buriankova.jana@n...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
49,149212 17,001051
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Bučovice
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava