Úvod > Co chcete dělat? > Zámecký pivovar v Semíně
Památky

Zámecký pivovar v Semíně

Minipivovar, restaurace, čokoládovna, ubytování, ale také expozice sladovnictví a důležitá připomínka architekta Josefa Gočára, který se v Semíně narodil. Tak bude do roku 2024 vypadat historická usedlost u zámku v Semíně.
Ze všeho nejdřív se dočká rekonstrukce zámecký pivovar, který doplní restaurace, ubytovací zázemí a společenské prostory. Společnost “Zámecký pivovar Semín” chce využít také toho, že pivovar v Semíně je znám jako rodiště slavného architekta Josefa Gočára. Vzniknout zde má expozice a naučná stezka.

V semínském pivovaru se dochovalo velké množství hodnotných detailů i zbytky pivovarské technologie – hlavně takzvaný hvozdový valach, na kterém se sušil slad. Podobné zařízení se dá u nás najít už jen v Plzni a u Fleků. Rozsáhlá rekonstrukce objektu započala roku 2021, a to symbolicky – věžičkou na střeše pivovaru. Zavěšením zvonu, kterým byli poddaní svoláváni k robotě, má také oprava celého objektu skončit,a to do roku 2024.
 

Z historie pivovaru

Počátkem 16. století byla východně od zaniklé semínské tvrze vybudována renesanční budova. Jejím investorem byl Vilém II. z Pernštejna, který roku 1497 obec Semín a Kladruby na Labem zakoupil a potřeboval správní budovu pro západní část svého rozsáhlého panství. Budova tehdy sloužila i jako lovecký zámeček. Po roce 1691, kdy objekt již patřil do majetku císaře Leopolda I., byla budova barokně přestavěna a rozšířena o pivovar.

V patře pivovaru byla zřízena roku 1723 sýpka. V roce 1780 budova zámku ztratila svůj správní účel, do roku 1855 pak sloužila k administrativním potřebám zdejšího pivovaru. Dne 13. března 1880 se zde narodil známý architekt Josef Gočár, jehož otec Alois Gočár byl v pivovaru sládkem od roku 1870. Posledním sládkem a majitelem pivovaru v Semíně byl Jindřich Dvořák, který byl nucen z ekonomickýcvh důvodů provoz uzavřít v roce 1926. Prostor pivovaru a jeho rozsáhlá sklepení sloužila dále jako velkosklad pro pardubický a chrudimský pivovar. Pak začal zámek sloužit pro bydlení a postupně chátral. Usedlost nyní vlastní společnost Zámecký pivovar Semín s.r.o., která ji vdechuje nový život. Objekt je zařazen na seznam kulturních památek.

Provozovatel

Zámecký pivovar Semín s.r.o.

Semín 1
535 01 Semín
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://gocaruvse...
GPS:
50,055321 15,520208
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Pardubický kraj
Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj
Kolo Bistro v Polabí

Kolo Bistro v Polabí

Kobylnice, Středočeský kraj
Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj