ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZámecký park Myslibořice – ukázková přírodní zahrada
Příroda

Zámecký park Myslibořice – ukázková přírodní zahrada

Zámek Myslibořice slouží jako domov seniorů. Volně přístupný je však anglický park s uměle vybudovaným vodním kanálem. Mezi nejkrásnější části zámeckého areálu patří most přes vodní kanál.
Zámek Myslibořice vznikl v roce 1531 renesanční úpravou stávající tvrze. V první čtvrtině 18. století byl barokně upraven podle návrhu rakouského architekta Jakuba Prandbauera. V roce 1921 zadlužený objekt koupil stát a zřídil zde sociální ústav. Dnes je zde domov pro seniory.

Areál zámeckého parku o rozloze 7 ha je kulturní památkou. Umělý vodní kanál a most pocházejí z období před rokem 1800. Původní barokní kompozice parku byla souměrná podle osy zámecké budovy, která prochází mostem přes jírovcovou alej a vedla až na Ostrý dvůr. V letech 1952 až 1991, kdy areál vlastnil československý stát, park velmi zpustl a zarostl náletovými dřevinami. Od roku 1991 jej spravuje Diakonie Českobratrské církve evangelické, která postupně dřeviny ošetřuje a obnovuje výsadbu. 

V parku roste 772 kusů dřevin, zejména lip, javorů, jasanů a dubů. Mezi nejzajímavější patří soliterní červený buk s průměrem kmene 128 cm, dub v hospodářském dvoře s průměrem kmene 140 cm a torzo původní jírovcové aleje, které bylo ponecháno u hlavní cesty. Dominantou parku jsou také obnovené jírovcové aleje, které lemují hlavní cestu a břehy vodního kanálu, doplněné výsadbou červených jírovců. Roste zde také chráněný brambořík evropský, sněženky, bledule a křivatec. V sadech se zachovalo několik původních odrůd jabloní – Grávštýnské, Matčino, Krasokvět nebo Boskoopské.

Množství živočišných druhů doplňuje několik párů hnízdících puštíků, poštolky a slípky zelenonohé. V roce 2016 byl zaznamenán výskyt vzácného nosorožíka kapucínka. Od roku 2001 se park pyšní titulem „Ukázková přírodní zahrada“. 

Provozovatel

Diakonie ČCE - středisko v Myslibořicích

Myslibořice 1
675 60 Myslibořice
WWW:
https://www.domov...
GPS:
49,102621 15,983162
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Hrabalovská noc v Pivovaru Dalešice 2024

Maratón netradičních oživlých prohlídek pivovaru v místech, která jsou bežné veřejnosti nepřístupná. Nechte se vtáhnout do děje filmu Postřižiny.
Dalešice, Kraj Vysočina

Divadlení program při dnu otevřených dveří v Pivovaru Dalešice

Pivovar filmových Postřižin Dalešice chystá den otevřených dveří. Připraveny jsou scénky z filmových Postřižin v podání TJ SOKOL Dalešice, pohádka v režii divadelního spolku AMPULKA Třebíč a vystoupení známé skupiny LIKE-IT.
Dalešice, Kraj Vysočina

Třebíč Open 2024

Již osmý ročník největšího mládežnického mezinárodního turnaje Třebíč Open 2024 se uskuteční v Třebíči a na dalších hřištích v okolí. Letos turnaj připravujeme pro kategorie U7 – U13 a dívčí týmy WU9, 11, 13, 15 a 18. Jako doprovod navštíví Třebíč samozřejmě také rodiče hráčů a realizační týmy.
Třebíč, Kraj Vysočina

P.S. Iveta

Unikátní projekt, ve kterém se dalo dohromady 7 skvělých muzikantů, aby zavzpomínali na "slavici" Ivetu Bartošovou. Hudební vzpomínka na Ivetu Bartošovou v podání účastnice první řady Superstar Šárky Vaňkové.
Třebíč, Kraj Vysočina

Eva Urbanová & Barock

Proměna první dámy české opery v rockovou star v novém projektu Evy Urbanové nabídne koncert nabitý rockovými a popovými songy. Operní diva světového formátu Eva Urbanová zazáří v exkluzivním pořadu Druhá tvář s muzikantsky skvěle obsazenou formací Barock..
Třebíč, Kraj Vysočina

Sirény na cestách

Zábavná talk show ženské trojice hereček a zpěvaček.
Třebíč, Kraj Vysočina

Týden pro krajinu na Dobro-družném statku

Vyrazte s námi pomáhat přírodě vlastníma rukama! Ponořte je do hlíny a zažijte letní týden plný dobrodružství na malebném Dobro-družném statku na jihu Moravy. Na vlastní kůži si vyzkoušíte šetrné pěstování ovoce a zeleniny a potkáte nové stejně naladěné lidi.
Běhařovice, Jihomoravský kraj

Dvanáct pokladů Třebíčska

Vydejte se objevovat dvanáct jedinečných míst na Třebíčsku! Najdete mezi nimi zámky, židovské a církevní památky nebo přírodní zajímavosti.
Třebíč, Kraj Vysočina

Workoutové hřiště v Myslibořicích

Workoutové hřiště v Myslibořicích je součástí myslibořického sportovního areálu.
Myslibořice, Kraj Vysočina

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.
Radkovice u Hrotovic, Kraj Vysočina

Alej ke svatému Floriánovi v Hrotovicích

Alej se nachází na západním okraji města Hrotovice, při cestě směrem z Hrotovic do Bačic. Lípy a javory jsou vysázeny podél cesty pro pěší, která směřuje z hlavní cesty směrem na nedaleký vrch, kde je umístěná socha svatého Floriána.
Hrotovice, Kraj Vysočina

Rolnické muzeum manželů Kopečkových v Příložanech

V areálu selského stavení v Příložanech u Jaroměřic nad Rokytnou se nachází soukromé Rolnické muzeum manželů Kopečkových zaměřené na zemědělské nářadí a náčiní, ve kterém nalezneme ale i předměty denní potřeby či zařízení domácnosti.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Rodný dům Jana Kubiše

Rodný dům Jana Kubiše připomíná tuto osobnost. Spolu s Jozefem Gabčíkem tvořili skupinu Anthropoid. Jejich úkolem bylo provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora, šéfa hlavního říšského bezpečnostního úřadu, SS-obergruppenfuhrera a generála policie Reinharda Heydricha (27.5.1942).
Lipník, Kraj Vysočina

Středověká osada Mstěnice

Asi 3 km jihovýchodně od městečka Hrotovice v okrese Třebíč se nalézá archeologická lokalita Mstěnice, která zahrnuje zaniklou středověkou vesnici spolu s tvrzí.
Hrotovice, Kraj Vysočina

Muzeum mobilních telefonů v Hrotovicích

V Hrotovicích bylo otevřeno Muzeum mobilních telefonů. Jedná se o druhé muzeum tohoto typu v ČR.
Hrotovice, Kraj Vysočina

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.
Dolní Vilémovice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Opera v Jaroměřicích nad Rokytnou

Legendární hotel Opera se nachází v bezprostřední blízkosti známého barokního zámku a nádherné zámecké zahrady v Jaroměřicích nad Rokytnou. Nabízí ubytování ve 40 pokojích s vlastním sociálním zařízením.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.
Dalešice, Kraj Vysočina

Penzion Bednářův dvůr

Rodinný penzion Bednářův dvůr se nachází v centru obce Bohušice, 2 kilometry od Jaroměřic nad Rokytnou. Vznikl v letech 2013 – 2015 rekonstrukcí hospodářských budov.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Penzion Na statku Rouchovany

Ubytování ve středové části obce s uzavřeným dvorem skýtá možnosti klidného posezení a bezpečného parkování v obci Rouchovany, která leží nedaleko města Moravský Krumlov.
Rouchovany, Kraj Vysočina

Autocamp Wilsonka na Dalešické přehradě

Autocamp Wilsonka se nachází na březích Dalešické přehrady, 1 km jihovýchodně od obce Hartvíkovice, v okrese Třebíč. Je jediným kempem u této vodní nádrže, která vznikla v údolí řeky Jihlavy.
Hartvíkovice, Kraj Vysočina

Statek Šemíkovice – svatba, party, teambuilding

Statek Šemíkovice je atraktivní a plně vybavené místo pro vaši party nebo svatbu na statku. Nachází se v kraji Vysočina mezi Moravskými Budějovicemi a Moravským Krumlovem.
Rouchovany, Kraj Vysočina

Ubytování v rotundě U Václava v Šebkovicích

Rotunda U Václava je místo, kde se budete cítit jako v pohádce, s kouzelnou atmosférou a krásnou zahradou. Místo, které se těžko opouští. Užijte si relaxační a zážitkový pobyt pro tělo i duši.
Šebkovice, Kraj Vysočina

Autokemp Veselka v Jevišovicích

Náš rodinný autokemp leží na pravém břehu vodní nádrže Jevišovice, na dohled od stejnojmenné malebné obce, jejíž centrum je od roku 1990 vyhlášeno památkovou zónou.
Jevišovice, Jihomoravský kraj