Úvod > Co chcete dělat? > Vzdělávací centrum Na Karmeli v Mladé Boleslavi
Památky

Vzdělávací centrum Na Karmeli v Mladé Boleslavi

Vzdělávací centrum Na Karmeli propojuje historickou a moderní architekturu. Jedná se o reprezentativní prostor jenž lze využít k pořádání vzdělávacích a společenských akcí.
Sedm století sloužil klášter s kostelem na Karmeli k církevním a vzdělávacím účelům. V 16. století zde například bylo jedno z nejvýznamnějších evropských středisek Jednoty bratrské. Kostel získal svou barokní podobu na přelomu 17. a 18.století.

Kostel sv. Bonaventury je součástí klášterního komplexu. Od 15. století do počátku 17. století zde působili Čeští bratři, kteří zde vybudovali své středisko s modlitebnou a dalšími budovami včetně věže. V té době byl klášterní komplex nazván podle biblické hory Karmel. Kostel byl v letech 1675 – 1711 přestavěn do barokního slohu a vybaven dobovým zařízení. Začátkem 20. století byl kostel (fasády a interiér) upraven v neobarokním slohu.

Jediným zachovalým klášterním komplexem v Mladé Boleslavi je tento piaristický klášter s kostelem sv. Bonaventury. Klášter byl založen již na konci 13. století řádem minoritů. Za husitských válek (v roce 1421) byl pobořen. Teprve na sklonku 15. století (v roce 1496) byl zpustlý klášter darován Adamem z Cimburka a Tovačova Českým bratřím. Ti zde zřídili sbor, školu a tiskárnu a celý areál pod biblickým názvem Karmel se stal střediskem Jednoty bratrské. Na Karmeli existovala i bratrská škola.

Současnost:
Moderní vzdělávací zařízení je jedinečným propojením novostaveb a historického kostela a kláštera. Nová budova nabízí moderně vybavené učebny, zasedací místnosti a dva sály, jež lze spojit ve velkou přednáškovou aulu. Vedle klasických a speciálně vybavených učeben disponuje areál také mediatékou, knihovnou a vlastní jídelnou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021