Úvod > Co chcete dělat? > Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci
Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Kultura
Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.
Městská radnice na tomto místě stávala pravděpodobně již ve středověku, nejpozději na počátku 16. století. Původní budova bývala užší, protože mezi radnicí a vedlejším
domem č. 89 vedla ulička s krámky na prodej chleba. Právě odtud pochází dodnes užívané označení pro průchod „Chlebnice.“

U vstupu do průchodu vedle radnice stával kamenný pranýř s okovy. Po omezení trestních pravomocí města a hrdelního soudnictví v polovině 18. století byl z náměstí odstraněn a v současnosti je umístěn v prostorách Muzea Jindřichohradecka.

V roce 1801 byla budova Staré radnice poničena velkým požárem a musela být vystavěna znovu. Na počátku 20. století se do původní budovy radnice vrátila jednání městské samosprávy. Okresní úřad se definitivně odstěhoval až v roce 1921, pak radnici využíval pro své účely opět městský úřad. Od května 1945 zde sídlil i národní výbor, jehož některá oddělení se na podzim 1945 přestěhovala do tzv. reprezentačního domu v dnešní Klášterské ulici. Do tohoto objektu, v němž sídlí městský úřad dodnes, se v dubnu 1946 přestěhovalo i vedení města.

Budova Staré radnice byla po dubnu 1946 využívána jako zasedací síň národního výboru a přechodně zde fungovala městská knihovna.

V rámci komplexní rekonstrukce nemovité kulturní památky proběhly rozsáhlé stavební úpravy, které celý objekt změnily na městskou galerii a prostory pro stálé výstavní expozice s potřebným technickoadministrativním zázemím.

První patro, které dříve sloužilo jako sídlo odboru výstavby a územního plánování, se naní využívá pro stálé expozice. Tou první je dětská výstava Krteček a jeho kamarádi. Dětem hravou formou představí tvorbu známého výtvarníka Zdeňka Milera a jeho dcery Kateřiny Miler. Druhou výstavou je Expozice JHMD: Železnice hrou, výstava Jindřichohradeckých místních drah, tedy úzkokolejky. Děti zde například naleznou kopii kabiny strojvedoucího, ve které si vyzkouší, jak se řídí vlak, nebo různé železniční modely a výstavku předmětů a hraček spojených s úzkokolejkou.

Ve druhém patře se nachází nedávno zrekonstruovaná obřadní síň (Kotěrův sál) a také stálá expozice nazvaná Z dějin městské samosprávy, která se věnuje historii Jindřichova Hradce a historii samosprávy města. Prohlédnout si tu můžete například kopie významných listin z dějin Jindřichova Hradce.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Apartmány v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Kavárna a cukrárna Florián

Kavárna a cukrárna Florián

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy