Úvod > Co chcete dělat? > Vrchy Běleč a Tuhošť u Švihova

Vrchy Běleč a Tuhošť u Švihova

Příroda
Vrch Běleč a Tuhošť se vypínají na obcí Mezihoří u Švihova, která právě kvůli svému umístění dostala i jméno.
Na jihozápadní straně od obce se hrdě tyčí vrch Běleč, na jehož vrcholu je vyhlášena přírodní rezervace. Její území představuje jeden ze zbytků přirozených lesních společenstvech Branžovského hvozdu.

Nad Panským rybníkem vyniká ostrým tvarem vrch Tuhošť, který je pravděpodobně vyhaslou sopkou a dle starých pamětníků bylo z nitra vrchu slyšet silné dunění. Roku 1885 zde byly na severním svahu nalezeny 3 mohyly. Byly zde objeveny také předměty ze železa, bronzu a zlata, z čehož lze usoudit, že vrchol Tuhoště byl osídlen mocným a bohatým rodem či kmenem. 

O vrchu Tuhošť se také vypráví tajemný příběh. V minulosti kladli někteří badatelé na vrch Tuhošť jedno z možných umístění Vogastisburgu, místa kde byla v roce 630 svedena bitva mezi českým vévodou Sámem a franckým králem Dagobertem. Bitva trvala 3 dny, byla velmi krutá a francký král byl poražen na hlavu a jeho vojsko rozprášeno.

Celý komplex Bělýšovského lesa je společně s okolními vrchy Běleč (712 m), Tuhošť (601 m) a severním svahem Velké Doubravy (727 m) též součástí evropsky významné lokality Švihovské hvozdy. 
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les