Úvod > Co chcete dělat? > Vrchol Kočka v Brdech
Příroda

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.
Turistika v okolí Kočky má dlouhou historii. První romantičtí milovníci chůze se do těchto míst vydávali před více než sto lety. Dnes se tento kopec tyčí nad holými Padrťskými pláněmi, jimž dominují dva obrovské rybníky. První turisté ale v údolí pod Kočkou navštěvovali vesnice Padrť a Záběhlou. Poloha uprostřed pohoří z nich udělala tehdy známé letovisko. Na svazích Kočky jsou dodnes patrné pozůstatky turistické chaty.

Z vrchlou Kočky (789 m) se odkrývá nádherný výhled do okolí. Zajímavá je i skutečnost, že na vrcholu kopce můžete stát jednou nohou ve Středočeském a druhou v Plzeňském kraji.
 

Členovec Kockurus grandis

Podle vrchu Kočka je pojmenován členovec Kockurus grandis – právě tady byly v paseckých břidlicích nalezeny jeho polokruhovitě hlavové šíty. Tento živočich obýval dna sladkých vod spolu s dvěma dalšími tvory: Kodymirus vagans (jméno na počest českého geologa Kodyma) a Vladicaris subtilis (jméno po objeviteli Vladimíru Havlíčkovi). Tito nejstarší obyvatelé Čech zde žili zhruba před 550 miliony let. Pasecké břidlice (podle obce Dominikální paseky) zde tvoří vrstvu 8-10 m mocnou, složenou z velmi jemných břidlic.

Kodymirus vagans představuje nejstarší sladkovodní fosilii nejen z Čech, ale i ze světa. V dnešním stupni poznání je fauna paseckých břidlic vůbec nejstarší známou zvířenou prostředí, které není ryze mořské – právě to je její specifikou i faktorem, který výrazně zvyšuje význam brdského spodního kambria pro geologii a paleontologii v mezinárodním měřítku.
Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Strašice, Plzeňský kraj
Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Strašice, Plzeňský kraj
Dům přírody Brdy

Dům přírody Brdy

Strašice, Plzeňský kraj
Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Trokavec, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný penzion Rafanda

Rodinný penzion Rafanda

Bohutín, Středočeský kraj
Penziony Kunc

Penziony Kunc

Láz, Středočeský kraj
Glamping Brdy

Glamping Brdy

Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj