Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Helštýn u Valašského Meziříčí
Příroda

Vrch Helštýn u Valašského Meziříčí

Vrch Helštýn se nachází v Rožnovské brázdě severovýchodně od Valašského Meziříčí, v nadmořské výšce 385 m n. m. Na vrcholu kopce najdete památník obětem první a druhé světové války a pěkné vyhlídkové místo. Od roku 2021 zde vyrůstá stromová katedrála.
Helštýn je vrch v Rožnovské brázdě o nadmořské výšce 385 m n. m. Nachází se severovýchodně od Valašského Meziříčí a západně od obce Krhová. Jak dokládají archeologické nálezy, byl vrch Helštýn osídlen už v době kamenné. Do poloviny 19. století dominoval vrchu barokní vyhlídkový letohrádek Belveder.

V roce 1948 zde byl postaven památník obětem II. světové války podle návrhu arch.Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče, a skupina tří památných Helštýnských lip. Od památníku je nádherný rozhled nejen na Valašské Meziříčí, ale i na okolní pásmo Beskyd od Jehličné po Radhošť, na Vsetínské a Hostýnské vrchy, až po Hranicko-odersko.
 

Oáza se stromovou katedrálou

Společnost Městské lesy a zeleň od jara 2021 vytváří "stromovou katedrálu". Ta se skládá z 57 jabloní, topolů a dubů. Tyto v jednom shluku vytvoří zelenou katedrálu podle návrhu umělce Jiřího Černického, která bude stěžejní součástí unikátní Florální oázy. Jedinečnou zelenou stavbu doplní květnatá louka. Součástí projektu je i arboretum starých odrůd ovocných stromů — jabloní, hrušní, slivoní a třešní.

Projekt florální katedrály vznikl podle jejího autora Jiřího Černického jako ohlédnutí za dějinami architektury. Pro naše rané předky byl posvátný například háj, les či jiné místo v přírodě. Z tohoto konceptu vycházela starověká a středověká architektura, když třeba stavitelé katedrál využívali strukturu dubů. Tuto historickou zkušenost nyní Jiří Černický využil v 21. století tím, že navrátil architekturu zpět do lesa a vytvořil katedrálu stromů.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Apollo Valašské Meziříčí

Hotel Apollo Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj
Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj
Hotel Abácie & Wellness ve Valašském Meziříčí

Hotel Abácie & Wellness ve Valašském Meziříčí

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj