Úvod > Co chcete dělat? > Vošárna – bývalá barokní prádelna a sušárna
Památky

Vošárna – bývalá barokní prádelna a sušárna

Vošárna je národní kulturní památka, která se nachází v obci Raduň. Budova, která dříve sloužila jako prádelna a sušárna, mnoho let chátrala. V současné době jsou prostory Vošárny využívány k pořádání společenských a kulturních akcí.
Vošárna je kulturní památkou od roku 1958. Na zámeckou prádelnu byl přestavěn v letech 1823 – 1826 z komornější  pozdně barokní obecní prádelny, a takto byl využíván  do roku 1945. Pak již do počátku osmdesátých let minulého století sloužil pouze obytným účelům a následně byl opuštěný. A tehdy začalo nezadržitelné chátrání.

Z iniciativy místních občanů v roce 2007 vzniklo Občanské sdružení Vošárna, které si dalo za cíl tento objekt zachránit pro další generace. Ještě téhož roku byla stavba kompletně zaměřena a byly zahájeny  průzkumy, dokumentující a interpretující nálezové situace před i v průběhu památkové obnovy, včetně záchranného archeologického výzkumu. Především v interiéru tak byly odkryty a podchyceny cenné doklady o systémech fungování hospodářsko-provozních staveb tohoto druhu.

Nejhodnotnějším objevem byla sestava se zrcadlově postavenými nikovými topeništi a obslužnými cihelnými  podestami ve střední části vstupní síně a k nim protilehlé základy a konstrukčně-technické doklady po otopných tělesech-vyvařovacích kotlech v navazujících místnostech.  Existence nikového topeniště je v oblasti  severní Moravy a Slezska zcela ojedinělou záležitostí

Unikátním detailem byl také nález železného poklopu s táhlem v klenbě jedné z místností v pozici nad  kotlem, plnícího funkci  odvodu par a teplého vzduchu do podstřeší, kde byla velká sušírna prádla. Dvě úrovně pásových vikýřů ve střešní konstrukci naznačují, že tato podkrovní sušárna mohla mít také více úrovní.

V současné době se v přízemí budovy nachází expozice vztahující se k historii budovy. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové valchy a přístroje na ždímání mokrého prádla. Na své využití čekají také dvě klubovny vhodné pro schůze nejrůznějších spolků či menší oslavy. V prvním patře je poměrně velký sál, který je určen pro komorní koncerty a různá setkávání lidí. 

Provozovatel

Občanské sdružení Vošárna

9.května 50
747 61 Raduň
Tel.:
+420 737 527 423
Email:
vosarna.radun@sez...
WWW:
www.vosarna.webno...
GPS:
49,893448 17,943144
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Barokní sýpka na zámku v Raduni

Barokní sýpka na zámku v Raduni

Raduň, Moravskoslezský kraj
Bosý chodník

Bosý chodník

Nové Sedlice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí