Úvod > Co chcete dělat? > Vojtěšská huť v Kladně
Památky

Vojtěšská huť v Kladně

Vojtěšská huť fungovala na Kladně od roku 1854 až do 70. let minulého století. Roku 1855 zde začala fungovat první vysoká pec v Čechách, která spalovala koks.
Vojtěšská huť byla založena v roce 1854, kdy se začaly stavět první tavicí pece belgického typu. Jméno (tehdy znějící Adalberthütte) dostala po svém zakladateli, českobudějovickém podnikateli Vojtěchu Lannovi. První z belgických pecí byla dokončena 4. května 1855, k prvnímu odpichu došlo 16. května 1855. Investice kolem hutě (dovoz surovin, navázání železničního spojení) zakrátko vyčerpaly místní podnikatele. Vstupem obchodního domu Florent Robert proto byla roku 1857 založena Pražská železářská společnost (Prager Eisenindustrie Gesellschaft).
 
Od roku 1860 procházela Vojtěšská huť velkým stavebním rozvojem. Původní belgické vysoké pece byly nahrazeny v 80. letech Lürmannovými pecemi skotského typu (tj. kovové pece s vodou chlazenými plášti). Zajímavostí je také to, že roku 1881 zdejší mostárna realizovala zakázku na znovuzastřešení vyhořelého Národního divadla. Šesk vysokých pecí dělalo z Vojtěšské huti vůbec největší vysokopecní provozovnou v celém Rakousku-Uhersku. V provozu zde byla pudlovna, válcovna, slévárna, mostárna a vysoké pece.

Rozvoj Vojtěšské huti pokračoval víceméně až do druhé světové války. Špatně vedený závod stále více technologicky zaostával a zadlužoval se. Přelomový je rok 1946, kdy došlo k znárodnění. Huť byla přejmenována po hrdinovi II. světové války, ruském maršálu Koněvovi, a byla spolu s Poldinou hutí a dalšími závody začleněna do Spojených oceláren, národního podniku (SONP). Vlastní úpadek železáren nastal rozhodnutím o přechodu na výrobu ušlechtilých ocelí v polovině 60. let 20. století. Vysoké pece byly v Kladně zastaveny v roce 1976 a od té doby docházelo k postupnému rušení provozů a likvidaci areálu. Po roce 1989 se areál bývalé hutě stal majetkovou součástí zbytkového státního podniku v likvidaci.

Industriální prostor bývalé huti není přístupný.

Provozovatel

Město Kladno

Huťská
272 01 Kladno
WWW:
kladno-konev.blog...
GPS:
50,149421 14,116989
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe Kladno

Kladno, Středočeský kraj
Sport Hotel Sletiště v Kladně

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Kladno, Středočeský kraj
Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc ve Slaném

Slaný, Středočeský kraj