Úvod > Co chcete dělat? > Vojtěšská huť v Kladně s naučnou stezkou
Památky

Vojtěšská huť v Kladně s naučnou stezkou

Vojtěšská huť fungovala na Kladně od roku 1854 až do 70. let minulého století. Roku 1855 zde začala fungovat první vysoká pec v Čechách, která spalovala koks. Industriálním prostorem bývalé huti vede naučná stezka.
Vojtěšská huť byla založena v roce 1854, kdy se začaly stavět první tavicí pece belgického typu. Jméno (tehdy znějící Adalberthütte) dostala po svém zakladateli, českobudějovickém podnikateli Vojtěchu Lannovi. První z belgických pecí byla dokončena 4. května 1855, k prvnímu odpichu došlo 16. května 1855. Investice kolem hutě (dovoz surovin, navázání železničního spojení) zakrátko vyčerpaly místní podnikatele. Vstupem obchodního domu Florent Robert proto byla roku 1857 založena Pražská železářská společnost (Prager Eisenindustrie Gesellschaft).
 
Od roku 1860 procházela Vojtěšská huť velkým stavebním rozvojem. Původní belgické vysoké pece byly nahrazeny v 80. letech Lürmannovými pecemi skotského typu (tj. kovové pece s vodou chlazenými plášti). Zajímavostí je také to, že roku 1881 zdejší mostárna realizovala zakázku na znovuzastřešení vyhořelého Národního divadla. Šesk vysokých pecí dělalo z Vojtěšské huti vůbec největší vysokopecní provozovnou v celém Rakousku-Uhersku. V provozu zde byla pudlovna, válcovna, slévárna, mostárna a vysoké pece.

Rozvoj Vojtěšské huti pokračoval víceméně až do druhé světové války. Špatně vedený závod stále více technologicky zaostával a zadlužoval se. Přelomový je rok 1946, kdy došlo k znárodnění. Huť byla přejmenována po hrdinovi II. světové války, ruském maršálu Koněvovi, a byla spolu s Poldinou hutí a dalšími závody začleněna do Spojených oceláren, národního podniku (SONP). Vlastní úpadek železáren nastal rozhodnutím o přechodu na výrobu ušlechtilých ocelí v polovině 60. let 20. století. Vysoké pece byly v Kladně zastaveny v roce 1976 a od té doby docházelo k postupnému rušení provozů a likvidaci areálu. Po roce 1989 se areál bývalé hutě stal majetkovou součástí zbytkového státního podniku v likvidaci.
 

Naučná stezka Vojtěšskou hutí

Dnes se v areálu hutě Koněv nachází naučná stezka s 5 zastaveními. Seznámí vás s historií hutě a nejdůležitějšími provozy, které se podílely na výrobě oceli.
 
Dovnitř areálu je možné vstoupit na třech různých místech, jednak z Huťské ulice, z Dubské ulice, nebo ve směru od autobusového nádraží (konkrétně z Divadelní ulice). Doporučujeme vstoupit z Huťské ulice, protože krátce po vstupu zde narazíte na úvodní informační panely.
Zobrazit více

Provozovatel

Město Kladno

Huťská
272 01 Kladno
WWW:
kladno-konev.blog...
GPS:
50,149421 14,116989
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
10.9.
9.1.
Známková tvorba Cyrila Boudy

Známková tvorba Cyrila Boudy

Kladno, Střední Čechy
2.7.
31.10.
Žiju v první republice

Žiju v první republice

Kladno, Střední Čechy
2.9.
28.11.
Jan Reich – Krajina

Jan Reich – Krajina

Kladno, Střední Čechy
5.8.
14.11.
Trnkova Zahrada 2

Trnkova Zahrada 2

Kladno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí