Úvod > Co chcete dělat? > Vodní nádrž Pilská v Brdech
Příroda

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.
Voda byla především používána pro pohon čerpadel, která odčerpávala vodu z hlubinných dolů. Mohutná hráz byla budována na geologicky velmi nestabilním podloží. Pod povrchem se nacházely tektonicky porušené (propustné) horniny, v nichž se střídaly vyvřeliny a usazeniny z období kambria. Aby stavitelé toto nestabilní podloží utěsnili, vybudovali pod tělesem hráze podzemní přepážku z jílovotopísčitého materiálu, hlubokou 8 až 24 metrů! Hráz měla výšku až dvacet metrů a délku kolem 380 metrů, bohužel již během kolaudace v roce 1853 byl zjištěn neobvykle velký pokles potrubí spodní výpusti vlivem tíhy hráze.

Během napouštění nádrže se objevovaly znepokojující průsaky a následujícího roku se hráz po vydatných deštích dokonce protrhla. Ačkoliv bylo obyvatelstvo varováno, o život přišli v Bohutíně dva lidé. Pro nové uložení spodních výpustí byla vyražena štola v pravém boku údolí a celá hráz byla na vzdušné straně zesílena. Oprava byla dokončena v roce 1861, ale po napuštění se opět objevily průsaky. V roce 1865 bylo rozhodnuto o trvalém snížení hladiny o 5 metrů, čímž se snížil maximální objem vody na únosnou mez. Drobné opravy a rekonstrukce pak proběhly ještě několikrát, naposledy roku 2007.

Údolí, ve kterém se nádrž nachází, obklopují vrchy Závirka (719 m), Brdce (839 m), Bohutínský vrch (843 m) a Ohrádka (747m). Údolím prochází lesní silnice bývalého vojenského prostoru Brdy, ze Strašic na Rokycansku, přes Borské sedlo až nad hráz přehrady. Na celém území CHKO Brdy platí zákaz vjezdu motorových vozidel, zajet sem však můžete na kole nebo běžkách. Jelikož se jedná o zdroj pitné vody, je zde koupání zakázáno.

Ubytování a restaurace v okolí

Penziony Kunc

Penziony Kunc

Láz, Středočeský kraj
Rodinný penzion Rafanda

Rodinný penzion Rafanda

Bohutín, Středočeský kraj
Pivovar Podlesí

Pivovar Podlesí

Příbram, Středočeský kraj
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj