Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Vodní mlýn Petrovice u Nového Města na Moravě
Památky

Vodní mlýn Petrovice u Nového Města na Moravě

Areál mlýna se nachází při potoku Bobrůvka. Jedná se o raně barokní stavbu s velmi cennou fasádou. Majitelé pracují na postupné obnově budovy, po rozsáhlých opravách zde chtějí udělat veřejně přístupné muzeum.
Historie původního objektu zjevně sahá až do doby první poloviny 15. století. Mlýn byl výrazně přestavěn a rozšířen na sklonku 17. století, hospodářské budovy se nesou v duchu druhé poloviny 19. století. Roku 2021 koupili léta neobývaný areál od potomků posledních mlynářů manželé Fojtů. Plánují zde vybudovat muzeum řemesel a technologie. V současné době ale na památce probíhá rozsáhlá rekonstrukce a objekt není veřejnosti přístupný.

Vedle mlýna, kde byly stáje a byt kočího, má být penzion a v navazující rozlehlé stodole místo pro workshopy a společenské akce. Pro bydlení se bude využívat také zatím zchátralá budova pily u mlýna. Rekonstrukce by měla být hotová v roce 2028.

Ke zvláštnostem zdejšího mlýna bylo to, že se tu zvlášť mlelo žito a zvlášť pšenice. Mlýn míval i dvě vodní kola, nedochovalo se žádné. V minulém století byla v jejich místě osazená Francisova turbína, zvyšovat výkon mlýna pomáhaly motory. Poslední mlynářská rodina Starých nemovitosti vlastnila od roku 1912, jeden z jejich členů ve mlýně pracoval i po jeho znárodnění. Strojní vybavení mlýnice bylo v průběhu vývoje stavby průběžně modernizováno a doplňováno, naposledy ve 40. letech minulého století. Ač je zde od roku 1980 provoz definitivně zastaven, mlýnské zařízení je stále ve velmi dobrém a jistě provozuschopném stavu. Dokladem mimořádnosti stavby je také částečně dochovaná raně barokní úprava zděné severozápadní štítové stěny. Majitelé se pokusí obnovit také dvoukilometrový vodní náhon, který je teď suchý, osadit chtějí i mlýnské kolo.

Provozovatel

Mlýn Petrovice

Petrovice 16
592 31 Nové Město na Moravě
WWW:
https://www.vodni...
GPS:
49,544924 16,068018
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Masopust v Novém Městě na Moravě

Masopustní průvod v Novém Městě na Moravě. Všichni se přidejte do průvodu ať už s maskou nebo bez ní.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vernisáž výstavy – Na stromy! Veronika Šrek Bromová, Otto Placht

Výstavní projekt Na stromy! pod kurátorským vedením Jakuba Orla Tomáše volně navazuje na výstavu Na houby! (Horácká galerie 2021) a odráží věčnou snahu člověka o jeho jednotu se světem a přírodou. Představí díla dvou renomovaných současných autorů.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Margrete – královna severu

Další promítání kina v Horácké galerii.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Banger

Další promítání snímku v Kulturním domě v Nové Město na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku provádí návštěvníky po místech historicky spojených s lyžařskou tradicí v Novém Městě na Moravě a okolí. Měří téměř 8 km a prohlédnete si deset zastavení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Pro malé i velké snílky připravilo Horácké muzeum strašidelné podzemí. Ve sklepení budovy potkáte skřítky, hejkala i bludičky. Přistihnete čerty, jak hrají kuželky, uvidíte ohnivý sud a další překvapení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Horní Dvůr – kvalitní ubytování na statku Pernštejnů

Původní objekt hotelu Horní Dvůr sloužil po řadu století jako statek, jehož historie spadá až do 16. století. Nabízí příjemné, nadstandardní ubytování na Vysočině v citlivě zrekonstruovaných prostorách, se zachovanými fragmenty původní výzdoby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Pivovarská tradice v Novém Městě na Moravě byla na 111 let přerušena. Ale v roce 2017 byla zase obnovena a od té doby se zde vaří pivo podle vlastní receptur z kvalitních surovin a podle starých osvědčených technologických postupů vařené.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Bona café v Novém Městě na Moravě

Kavárna Bona café se nachází na náměstí v Novém Městě na Moravě. Připraví vám zde kvalitní výběrovou kávu z liberecké pražírny Nordbeans. Ochutnat můžete i dorty a zákusky vlastní výroby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vila NMNM v srdci Žďárských vrchů

Vila stojí na krásném velkém pozemku se zahradou, na kterém je ještě samostatný zahradní domek. Dvě podlaží vily, v nichž najdete dva prostorné a dřevem vonící apartmány, pohostí až 12 osob.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina