Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Vodárenský les
Příroda

Naučná stezka Vodárenský les

Do sto let starého vodárenského lesa nedaleko města Svitavy už zákaz vstupu neplatí. Příroda, kam léta nikdo nesměl, připomíná prales a lidé se tak mohou procházet takřka panenskou přírodou.
V lese se vyskytují podmáčená a bažinatá místa se svým svébytným bio společenstvem. Vydatnost zdejších pramenů byla v minulosti dostačující pro zásobování města pitnou vodou. Až intenzivní zemědělská produkce na okolních polích způsobila překročení normy koncentrace dusičnanů pro pitnou vodu a zdroj musel být odstaven. 

S funkcí lesa jako zdroje pitné vody seznamují návštěvníky informační tabule v areálu Vodárenského lesa. Kromě pestré přírody se v lese nachází i zajímavé historické, více než sto let staré, sběrné studny vodovodu, do jedné z nichž je možno nahlédnout. Pohodlný pohyb po Vodárenském lese umožňují dřevěné chodníky a šotolinové cesty, mostky a lávky, které návštěvníka bezpečně provede zamokřenými úseky. Zejména Kneippův chodník určený k masáži chodidel chůzí ve vodě po oblázcích různých velikostí je příjemným zpestřením pro návštěvníky, zejména v letním období.

Osm informačních tabulí podél chodníků a cest seznamuje návštěvníky např. s životem drobných vodních živočichů a jejich ukázkami zalitými v pryskyřici nebo s typickými dřevinami rostoucími v lesích Svitavska. Nedaleká vyvýšená pozorovatelna s panoramatickou fotografií umožňuje identifikovat dřeviny z ní viditelné. Další tabule se vztahuje k topolům rostoucím v blízkosti chodníku, jiná seznamuje s ptactvem nebo se systémem vyvěrání a odtoku vody v lokalitě Vodárenského lesa a s rostlinami charakteristickými pro toto místo.

Na své si přijdou i děti, které na stezce mohou vyzkoušet vyřezbovaný telefon – ucho a ústa propojená podzemním potrubím či zkoumat různé stopy zvířat – zobrazení šesti typických obyvatel lesa s razítky jejich stop, které mohou děti otisknout do písku. Na dalším stanovišti se dozví o nelehkém životě vodníků, kteří žíjí ve svitavských rybnících a další zajímaovsti. 

Na naučnou stezku se dostanete ze Svitav ulicí U Kojeneckého ústavu, která vede ven z města. Po přibližně 400 m se dostanete k informační tabuli č. 1.  

Provozovatel

ZO ČSOP Rybák Svitavy

Vodárenský les
568 02 Svitavy
Tel.:
+420 603 349 088
Email:
ma@gy.svitavy.cz
WWW:
www.ic.svitavy.cz
WWW:
www.ic.svitavy.cz...
GPS:
49,746481 16,456350
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Pardubický kraj
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Bowling a restaurace Maják Svitavy

Bowling a restaurace Maják Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj