Úvod > Co chcete dělat? > Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze
Památky

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.
Věž tvoří tři ocelové válce o průměru 1800 mm postavené do trojúhelníku. Ocelové válce jsou opláštěné modrým a žlutým plechem, skleněné panely chrání vnitřní schodiště. Ačkoli se jedná o užitkovou stavbu, má vysokou architektonickou hodnotu. Zajímavým prvkem jsou třeba prohnuté stěny z profilového skla. Vrcholy tubusů a jejich spojnice jsou bílé, dříve tak do všech stran svítilo písmeno „H“, které odkazovalo na příjemní svého tvůrce.

Dnes se zdá neuvěřitelné, že jeden ze tří dodavatelů stavby – Vítkovické železárny Klementa Gottwaldaodmítl na stavbu dodat požadovaný stavební materiál s tím, že plní důležitější zakázky pro tehdejší Sovětský svaz.  Teprve reálná hrozba, že rozestavěná sídliště na jihozápadním okraji Prahy zůstanou bez pitné vody, přiměla stranické a vládní činitele k akci a příslušné tuny oceli byly převedeny na stavbu věže.

Čerpací stanice Děvín slouží obyvatelům velkých sídlišť na jihu a západě Prahy. Technicky se může pyšnit neobvyklým řešením – odebírá vodu přímo z potrubí bez přerušení tlaku vodojemem, osazená je třemi čerpadly o výkonu po 1000 l/s. Kromě vodohospodářského účelu slouží věž i pro radiokomunikační účely.

Ubytování a restaurace v okolí