Úvod > Co chcete dělat? > Viniční domek v Modřanech
Památky

Viniční domek v Modřanech

Unikátní zemědělská usedlost je místem konání příležitostných výstav a dalších akcí.
Venkovská usedlost byla jako novostavba postavena po roce 1801. Využívala se účelově při sklizni hroznů z přilehlé arcibiskupské vinice a k přípravě vína pro uskladnění.

Během 19. století byla k domku přizděna západní část obvodových zdí a zhotoveny nové příčky. Při následných dílčích úpravách do roku 1912 již většina roubených konstrukcí včetně příček zůstala netknuta.

Od roku 1929, kdy všechnu révu zničily mrazy, přestal viniční dům plnit svůj účel a chátral. K částečné opravě došlo v roce 1987 a domek byl propůjčen k užívání místní organizaci rybářů. 

V roce 2006 získala Praha 12 grant na jeho celkovou rekonstrukci. Zrekonstruované přízemní prostory od roku 2014 slouží jako obřadní síň. Do podkroví byla umístěna expozice historie městské části Praha 12. Prostor také slouží k malým krátkodobým výstavám. Na pozemku roste i mohutný chráněný dub a stojí zde replika původní stodoly, kde je provozována kavárna.

Při rekonstrukci viničního domku dokončené roku 2014 byl objeven tzv. modřanský poklad: 351 zlatých a 417 stříbrných rakouských, francouzských a prvorepublikových mincí a několik stříbrných šperků. Nejstarší mince byla vyražena roku 1771, nejnovější roku 1937.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021