Úvod > Co chcete dělat? > Vinařství Přítluky – víno s historií
Gurmánská turistika

Vinařství Přítluky – víno s historií

Víno z prosluněných svahů Přítlucké hory v sobě snoubí poctivou práci navázanou na staletou tradici vinařství a lahodnou chuť hroznů vybraných odrůd, jenž jsou pro tuto oblast typické.
Ve vinařství Přítluky navazují na tradici vinohradnictví a vinařství výrobou vín vyšší kvality. V současnosti se zde zpracovávají odrůdy, jež byly pěstovány na Moravě po staletí a jejich vhodnost do našich podmínek je tak řádně prověřena. Jsou to především odrůdy Veltlínské zelené, Frankovka, Zweigeltrebe, ale i Pinot noir. Kvalitní surovina si samozřejmě zaslouží co nejšetrnější zacházení, a proto pro výrobu našich vín využíváme ty nejmodernější zpracovatelské technologie. 

Z historie:
vína z Přítluk byla velmi proslavená, zejména zdejší Veltlínské zelené, které se pokládalo za jedno z nejlepších na Moravě. Od roku 1261 zde vlastnil vinohrady klášter velehradský a později i žďárský. Mnoho vinohradů patřilo okolním svobodným dvorům. Velkou část vinic vlastnili brněnští měšťané. Držitelé vinic byli povinni odvádět z vinohradů roční daň z půdy (tzv. perkrecht) a desátek z úrody. Do 15. století podléhalo povinnosti odvádět desátek pouze víno bílé. Přítlučtí však ještě v 16. století dostali výsadu, že jsou nadále zproštěni povinnosti na odvod desátku z vína červeného pod podmínkou, že nebudou výsadbu modrých odrůd zvyšovat nad stanovenou mez. Koncem 16. století ves získali Lichtenštejnové a připojili ji ke svému lednickému panství. Místní víno bylo v panství velmi žádané a nesmělo na zámku chybět při žádné mimořádné příležitosti ani při každodenním stolování.

Provozovatel

Vinařství Přítluky s.r.o.

Horní 114
691 04 Přítluky
Tel.:
+420 605 366 215
Email:
obchod@vinarstvip...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
vinarstvipritluky.cz
GPS:
48,855817 16,772712
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Rozhledna Maják na Přítlucké hoře

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře

Přítluky, Jihomoravský kraj
Půjčovna kol v Zaječí

Půjčovna kol v Zaječí

Zaječí, Jihomoravský kraj
Vinařství Nosreti

Vinařství Nosreti

Zaječí, Jihomoravský kraj