!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vila Vlasty Buriana na Haspaulce
Památky

Vila Vlasty Buriana na Haspaulce

Vila s rozlehlou zahradou patřila legendárnímu komikovi Vlastu Burianovi do 50. let, kdy byla znárodněna. V současné době je v soukromém vlastnictví a je pronajímána.
V roce 1937 si v prestižní rezidenční čtvrti v Dejvicích nechal Burian postavit vilu, kterou si luxusně a elegantně zařídil. Byla v ní velká tělocvična, na zahradě bazén, tenisový kurt i střelnice, což byl na tu dobu nevídaný luxus. 

V 50. letech byla vila Burianovi komunistickým režimem odebrána, byla v ní zřízena mateřská škola. Po převratu byla vila vrácena v restituci vnuku Vlasty Buriana Vlastimilu Kristlovi, který jí přebudoval na luxusní rezidenci a pronajímá ji zastupitelským úřadům. .

V roce 1998 zde byla odhalena bronzová pamětní deska, na které je umístěn nápis: „Zde žil král komiků Vlasta Burian”. Autorem pamětní desky je akademický sochař Josef Nálepa.

Vila není přístupná veřejnosti.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019