Úvod > Co chcete dělat? > Vila Otto Petschka – rezidence velvyslance Spojených států amerických
Památky

Vila Otto Petschka – rezidence velvyslance Spojených států amerických

Honosnou vilu s neuvěřitelnými 148 místnostmi si nechal postavit bankéř Otto Petschka v letech 1924-30.
Vila Otto Petschka je reprezentační vila postavená v letech 1924–30 v neoslohovém pojetí inspirovaném francouzským klasicizujícím barokem.

Architektem byl Max Spielmann, který se nechal inspirovat francouzským klasicizujícím barokem a částečně vycházel z paláce ve Versailles (tvar a terasy, výbava interiérů). Současně byl okázalý interiér vybaven špičkovými technickými výdobytky tehdejší doby. 

Hlavní vstup do dvoupatrové vily byl možný vchodem do dvou průchozích šaten, odkud se pokračovalo do hlavní haly a dále do zimní zahrady oddělené od venkovní terasy prosklenou stěnou. Ta se dala v případě potřeby odstranit spuštěním do suterénu. Nechyběl 18 metrů dlouhý, vytápěný podzemní bazén ve stylu římských lázní, fitness centrum, prádelna se žehlírnou nebo zařízení s několika troubami a grilem zabudovanými do stěny.

Během příprav na výstavbu Otto Petschek shromažďoval předměty denní potřeby i nábytek, který byl v některých případech předlouhou pro repliky. 

Otto Petschek umírá v roce 1934, vdova s rodinou po mobilizaci v září 1938 opouští ČSR a odjíždí přes Velkou Británii do USA. Jejich majetek zabavili nacisté a z vily vytvořili velitelství Wehrmachtu. Po roce 1945 zde několik týdnů pobývala Rudá armáda a krátce na to Spojené státy dům odkoupily. Vila je dodnes sídlem velvyslanců USA.
Zobrazit více