!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vila Lalotta v Hodkovičkách
Památky

Vila Lalotta v Hodkovičkách

Novorenesanční letní zámeček Masarykova kancléře Přemysla Šámala se nachází v Zátiší, což je vilová čtvrť v údolí stejnojmenného potoka. V roce 1922 bylo Zátiší připojeno k obci Hodkovičky a spolu s ní k Praze.
Zámeček byl postaven na konci 19. století továrníkem z Děčína Hansem Kropfem. Dalším majitelem byl Přemysl Šámal, prvorepublikový politik a kancléř Tomáše G. Masaryka i Edvarda Beneše. S jeho jménem je však spojen tragický osud. Po německé okupaci byl Šámal zatčen gestapem a ve vězení později zemřel. Jeho syn Jaromír byl popraven Němci za heydrichiády, snacha poslána do Osvětimi a vnuk Jiří s vnučkou Alenou odvezeni spolu s lidickými dětmi do Německa a dáni na převýchovu. Obě děti se po válce se svou matkou setkaly. Jiří ale zahynul po těžkém úrazu a Alena později emigrovala a starala se o svoji náhradní německou matku.

K vile, která se už dávno nenachází na okraji Prahy, ale spíše na opak, přináleží pozemek o dvou tisících metrech čtverečních. Po roce 1997 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, na niž se podílel i Bořek Šípek.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Městská část Praha 4

Na Dlouhé mezi 59
147 00 Praha 4
Tel.:
+420 261 192 111
Tel.:
+420 800 194 237
Email:
radnice@praha4.cz
WWW:
www.praha4.cz
GPS:
50,019401 14,424370
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 4
 

Vstupné

Poznámka:Vila Lalotta v Hodkovičkách - není běžně přístupná.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny