!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Vila Lalotta v Hodkovičkách

Vila Lalotta v Hodkovičkách

Památky
Novorenesanční letní zámeček Masarykova kancléře Přemysla Šámala se nachází v Zátiší, což je vilová čtvrť v údolí stejnojmenného potoka. V roce 1922 bylo Zátiší připojeno k obci Hodkovičky a spolu s ní k Praze.
Zámeček byl postaven na konci 19. století továrníkem z Děčína Hansem Kropfem. Dalším majitelem byl Přemysl Šámal, prvorepublikový politik a kancléř Tomáše G. Masaryka i Edvarda Beneše. S jeho jménem je však spojen tragický osud. Po německé okupaci byl Šámal zatčen gestapem a ve vězení později zemřel. Jeho syn Jaromír byl popraven Němci za heydrichiády, snacha poslána do Osvětimi a vnuk Jiří s vnučkou Alenou odvezeni spolu s lidickými dětmi do Německa a dáni na převýchovu. Obě děti se po válce se svou matkou setkaly. Jiří ale zahynul po těžkém úrazu a Alena později emigrovala a starala se o svoji náhradní německou matku.

K vile, která se už dávno nenachází na okraji Prahy, ale spíše na opak, přináleží pozemek o dvou tisících metrech čtverečních. Po roce 1997 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, na niž se podílel i Bořek Šípek.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2019