Okrouhlice,
kruhová bašta ze 16. století byla součástí vnitřního městského opevnění.
Klatovy byly založeny ve 2. polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. na místě starší vsi. Poté se přistoupilo i k výstavbě
městského opevnění. Největšího „rozkvětu“ se městské opevnění dočkalo v 15. století. Do města tenkrát vedly tři brány a dvě branky. Před vnější hradební zdí probíhal široký příkop. Vnějších
hradby s ochozy byly zesíleny 15 okrouhlými baštami a
před hradbou probíhal
hlavní příkop. Vnitřní hradby o výšce až 12 m zpevňovalo 12 kruhových a 12 čtvercových bašt.
Součástí opevnění se stala i 82 m vysoká
Černá věž s 3 m širokým zdivem, která byla postavena mezi lety 1547 až 1557. Plnila funkci obrannou, ale i reprezentativní. Značné poškození hradeb i města pak přinesla třicetiletá válka.
Hradby města Klatovy
Nejlépe se opevnění zachovalo na
východní a severozápadní straně vnitřního města. Části hradeb se dochovaly na jižní a s
baštami na jihozápadní straně města. V 19. století se pás hradeb začal bourat, aby se město mohlo rozrůstat. Nejdřív byly zbořeny brány a zasypány příkopy, poté se bourala značná část hradeb. V roce 1843-45 byl založen městský park, ve kterém se dodnes dochovaly části opevnění a již zmiňovaná
Okrouhlice s portálem, který
ústil na ochoz vnitřní hradby. Za děkanským kostelem se dochovala čtverhranná bašta, která sloužila i jako kostnice. Při ničivé vichřici v roce 1870 byla smetena báň
Černé věže a ta byla následně opravena do dnešní podoby. V roce
1972 byly hradby rekonstruovány a bašta Okrouhlice byla
zastřešena.