Úvod > Co chcete dělat? > Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Památky
Věrná replika větrného mlýna z roku 1846 už má hotovou střechu i mohutné lopatky, kompletně bude dokončená na jaře příštího roku a otevřená do konce května 2020.
U Borovnice nedaleko Nové Paky vyrůstá funkční replika větrného mlýna. Kdysi v této obci stávalo dokonce pět „větrníků“ (tedy větrných mlýnů německého typu), do 20. století se však zachoval pouze jediný – tzv. Haklův mlýn. Stavba se pomocí oje otáčela podle svislé osy proti směru větru. V provozu byl ještě krátce po druhé světové válce, než byl v roce 1946 majitel Augustin Hackel s dalšími místními Sudetskými Němci odsunut. Chátrající mlýn byl odvezen v roce 1968 a jeho zbytky skončily ve skanzenu v Kouřimi. ​
 
Replika vzniká asi o kilometr dále, než stál původní mlýn v lokalitě Třešňovka, kde bude lépe vidět a bude přístupnější všem zájemcům. Najdete ho na návrší nad stanicí ČD.
 
Hlavní stavební práce začaly v dubnu 2018. Hotová je střecha, dokončuje se opláštění mlýna. Mlýn už i vrtuli a usazené paleční kolo. Provoz mlýna bude zahájen pravděpodobně v květnu 2020. Mlýn bude přístupný a součástí prohlídky bude i ukázka mletí. Vedle mlýna vyroste přístřešek, pod kterým bude vystavená historická zemědělská technika.

Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 11. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Pecka, Krkonoše a Podkrkonoší
Restaurace a pension Mája Nová Paka

Restaurace a pension Mája Nová Paka

Nová Paka, Český ráj
Pension Trautenberk

Pension Trautenberk

Studenec, Krkonoše a Podkrkonoší
Rekreační středisko Borek

Rekreační středisko Borek

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší