!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku
Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Mlýn z obce Borovnice u Staré Paky byl posledním zachovalým sloupovým větrným mlýnem v Čechách. V roce 1968 byl rozebrán a uložen, v současné době je uložen v kouřimském skanzenu. Nedaleko místa, kde původně v Borovnici stál, vyrostla jeho kopie.
U Borovnice nedaleko Nové Paky stojí funkční replika větrného mlýna. Kdysi v této obci stávalo dokonce pět „větrníků“ (tedy větrných mlýnů německého typu), do 20. století se však zachoval pouze jediný – tzv. Haklův mlýn. Stavba se pomocí oje otáčela podle svislé osy proti směru větru. V provozu byl ještě krátce po druhé světové válce, než byl v roce 1946 majitel Augustin Hackel s dalšími místními Sudetskými Němci odsunut. Chátrající mlýn byl odvezen v roce 1968 a jeho zbytky skončily ve skanzenu v Kouřimi. ​
 
Replika vznikla asi o kilometr dále, než stál původní mlýn v lokalitě Třešňovka, kde bude lépe vidět a bude přístupnější všem zájemcům. Najdete ho na návrší nad stanicí ČD. Mlýn je přístupný a součástí prohlídky bude i ukázka mletí. Vedle mlýna vyroste přístřešek, pod kterým bude vystavená historická zemědělská technika. Objekt mlýna se stal nejen novou dominantou Borovnice, ale slouží zároveň také jako rozhledna – z místnosti mlynáře ve druhém patře osm metrů nad zemí se otevírá výhled na Krkonoše, Pecku a část Orlických hor.

Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše.
 

Pět mlýnů v Borovnici

V Borovnici stávalo 5 větrných mlýnů, do 20. století se však zachoval jediný. Jedná se o poslední větrný mlýn německého typu v Čechách, který stával zhruba kilometr na východ od křižovatky silnic do Borovnice, Pecky a Horek. Postavil jej v roce 1841 Augustin Hackel. Mouka se v mlýně mlela ještě za 2. světové války.

Až do roku 1968 stál již nepoužívaný mlýn na svém místě a byl několikrát opraven, například v roce 1966, kdy jej zasáhl blesk. V roce 1968 byl převezen ke konzervaci do Hostinného. Na konci roku 1982 byla památka již ve značně zuboženém a neúplném stavu převezena do kouřimského muzea.

Původní mlýn stál na ploše zhruba pět krát pět metrů, vysoký byl přes 11 metrů, i s perutěmi měřil 13 metrů. Replika mlýna, u nějž se podle potřeby natáčelo ve směru větru celé tělo, vzniká dva kilometry od původního místa, kde mlýn původně stával.
Zobrazit více

Provozovatel

Spolek Větrák a obec Borovnice

Borovnice 227
544 77 Borovnice
WWW:
vetrny-mlyn-borov...
WWW:
www.borovnice.cz/
GPS:
50,507677 15,602724
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Pecka, Krkonoše a Podkrkonoší
Restaurace a pension Mája Nová Paka

Restaurace a pension Mája Nová Paka

Nová Paka, Český ráj
Bezbariérové ubytování

Bezbariérové ubytování

Nová Paka, Český ráj
Autokemp Mostek v Podkrkonoší

Autokemp Mostek v Podkrkonoší

Mostek, Krkonoše a Podkrkonoší